Két nap feszültség után Kína bejelentette, hogy befejezi a Tajvan szigeténél tartott nagyszabású katonai manővereket, amelyekkel az új tajvani elnök, Lai Csing-te szeparatista kijelentéseivel szembeni ellenállását kívánta demonstrálni.
A kínai hadsereg „sikeresen befejezte” a Tajvan ellen irányuló gyakorlatot – jelentette ki a CCTV-7, a katonai hírekért felelős kínai állami televíziós csatorna pénteken este.
Peking nem zárja ki az erő alkalmazását
Kína Tajvant az egyik tartományának tekinti, amelyet a kommunisták 1949-es hatalomra kerülése óta még nem sikerült újraegyesítenie a területével. Kína különösen sérelmezte Lai Csing-te hétfői beiktatási beszédében tett egyik kijelentését. A tajvani elnök azt mondta, hogy Tajvan és a Kínai Népköztársaság nincs egymásnak „alárendelve”.
Peking ezeket a megjegyzéseket szeparatistának minősítette. „A tajvani térség vezetője hivatalba lépése óta komolyan megkérdőjelezte az egy Kína elvét (...), ami tajvani honfitársainkat a háború és a veszély veszélyes helyzetbe sodorja” – mondta pénteken a védelmi minisztérium szóvivője.
Kína előző nagyszabású katonai manőverére Tajvan körül 2023 augusztusában került sor, miután Lai Csing-te, az akkori alelnök az Egyesült Államokban tett látogatást. Peking 2022 augusztusában szintén történelmi léptékű gyakorlatokat hajtott végre, miután Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház akkori elnöke ellátogatott a szigetre. Ezt a látogatást Kína provokációnak tekintette.
Borítókép. Egy hadihajó, amint a tengeren hajózik a „Joint Sword-2024A” hadgyakorlat során egy ismeretlen helyen. Kína május 24-én háborúra figyelmeztetett Tajvan miatt, és közölte, hogy fokozza az ellenintézkedéseket, amíg a „teljes újraegyesítés” meg nem valósul, miközben a kínai erők hadgyakorlatot tartottak az önrendelkezési joggal rendelkező sziget körül (fotó: EASTERN THEATER COMMAND OF THE PEOPLE'S LIBERATION ARMY / AFP)