A közelgő ukrán vereség lehetőségére figyelmeztet ugyanaz az amerikai katonai szakértő, aki két éve még az orosz hadsereg gyors összeomlását vizionálta. Oroszország egyszerűen felőrli a jóval kisebb ukrán katonai és fegyverállományt – és nem utolsósorban Ukrajna társadalmának morálját. Ha pedig sikerül áttörni az ukrán védvonalakat, az orosz csapatok valószínűleg meg sem állnak majd Kijevig – írja a The Wall Street Journal amerikai napilapban megjelent véleménycikkében Seth Jones amerikai katonai szakértő.
Egy másik szakember, Mark T. Kimmitt, az amerikai hadsereg nyugalmazott dandártábornoka, aki korábban az Egyesült Államok politikai-katonai ügyekért felelős helyettes államtitkáraként is szolgált, nem tud vitába szállni Jones állításaival, ennek ellenére Ukrajna támogatásának fokozására sürgeti a Nyugatot. Ennek három aspektusát is felvázolja a Politico brüsszeli hírportálon megjelent véleménycikkében.
Kimmitt szerint az első és legfontosabb, hogy a nyugati kormányok töröljék el az általuk szállított fegyverek orosz területen való bevetésének tilalmát. Mint arról beszámoltunk, ezt Nagy-Britannia már meg is tette, és nem is késett a válasz Oroszország részéről.
Ez az ukrajnai konfliktus körüli feszültség közvetlen eszkalálódása, ami potenciálisan veszélyt jelenthet az európai biztonságra, az európai biztonság teljes architektúrájára
– reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
A Nyugat második feladata, hogy „nagyobb kockázatot vállaljon” a rendelkezésére álló készletekkel, vagyis a saját védelmi tartalékai kárára is fegyverezze fel Ukrajnát. A nyugati és az orosz hadiipar teljesítménye közti különbség illusztrálására azt hozza fel példaként, hogy míg az amerikai tüzérségi lőszergyártó kapacitást nagy erőfeszítések árán bírták megduplázni, hogy elérje a havi 28 ezer darabot, az oroszok napi 10 ezer ilyen lövedékkel támadják az ukrán állásokat.
Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig fáradhatatlanul növeli a hadiipari kapacitást, ami mostanra az orosz gazdaság húzóágazatává vált.
A harmadik fontos pont Kimmitt szerint az, hogy az Egyesült Államok vállaljon vezető szerepet az összefogásban, informálja az amerikai polgárokat egy esetleges ukrán vereség következményeiről – és vesse be a rendelkezésére álló eszközöket, hogy elégedetlenséget szítson Oroszországban. A közelmúltban a kongresszus által megszavazott több mint hatvanmilliárd dolláros segély szükséges volt, de közel sem elégséges – vonja le a következtetést Kimmitt, aki szerint Ukrajna vereségével a Nyugat biztonsága is megrendülne.
Borítókép: Ukrán katonák gyakorlatoznak Kelet-Angliában 2024. március 14-én (Fotó: MTI/EPA/Ritzau/Bo Amstrup)