Öt év vizsgálati fogság után szabadon engedték a brit hatóságok Julian Assange-t, a WikiLeaks kiszivárogtató portál alapítóját, akinek kiadatásáról az amerikai hatóságok vádalku alapján lemondtak.
Assange felesége megerősítette, hogy az egyik vádpontban bűnösnek vallja magát. Ha ezt megteszi az Északi-Mariana-szigeteki bíróságon, férje elnyeri szabadságát – mondta Stella Assange a BBC-nek.
Stella Assange közölte, hogy nyilvánosságra hozzák az amerikai hatóságok közötti megállapodást, amely Julian Assange szabadon bocsátásához vezetett, de részleteket addig nem lehet közölni, amíg azt a bíró alá nem írja, számolt be a The Guardian.
Assange jelenleg Bangkokban tartózkodik, és a hírek szerint az Északi-Mariana-szigetekhez tartozó Saipan szigetén tartandó tárgyalásra utazik, amely helyi idő szerint szerdán reggel 9 órakor kezdődik.
A Reuters szerint Assange kérése volt, hogy olyan bíróságon legyen a tárgyalás, amely közelebb van a lakóhelyéhez, Ausztráliához, de mégsem az Egyesült Államok területén fekszik. Saipan 3000 kilométerre van Ausztráliától.
Stella Assange a BBC Radio 4 Today című műsor brit hallgatóinak elmondta, hogy „elvi megállapodás van Julian és az igazságügyi minisztérium között. És ezt egy bírónak alá kell írnia.”
Megerősítette, hogy férje bűnösnek vallja magát egy vádpontban, amely „a kémtörvénnyel, valamint a honvédelmi információk megszerzésével és felfedésével kapcsolatos”.
Arra a kérdésre, hogy nem volt-e nehéz férjének elfogadni a vádat, azt mondta: „Nem akarok túl sokat mondani, amíg a bíró alá nem írja. De itt az a fontos, hogy az egyezség magában foglalja a kiszolgált időt, és ha aláírja, szabadon járhatna.”
Mi történt eddig
A WikiLeaks alapítóját, Julian Assange-ot kiengedték egy brit börtönből, és várhatóan bűnösnek vallja magát az Egyesült Államok kémtörvényének megsértésében, és ez lehetővé teszi számára, hogy hazatérjen szülőhazájába, Ausztráliába.
Assange beleegyezett, hogy egyetlen vádpontban bűnösnek vallja magát – derül ki az Egyesült Államok Északi-Mariana-szigeteki kerületi bíróságán benyújtott beadványokból.
A WikiLeaks közzétett a közösségi médiában egy videót, amelyen alapítója hétfőn este felszáll a londoni Stansted repülőtéren. Várhatóan Saipan felé tart, az Északi-Mariana-szigeteken.
Julian Paul Assange ausztrál újságíró, kiadó, internetes aktivista. A WikiLeaks főszerkesztőjeként és szóvivőjeként ismert. Korábban programozóként dolgozott. Számos országban élt, több előadást tartott a sajtószabadságról, cenzúráról és oknyomozó újságírásról. A WikiLeaks becslések szerint több mint tízmillió titkos amerikai diplomáciai táviratot szerzett meg, majd adta át médiapartnereinek. Assange ehhez együttműködött az amerikai hadsereg volt hírszerzési elemzőjével, Chelsea Manninggel, akit 35 év börtönre ítéltek korábban – mígnem hét év után az akkori elnök, Barack Obama kegyelmet adott neki. Assange öt évig várt kiadatási őrizetben egy londoni börtönben, miután az Egyesült Államok kiadatását kérte a britektől.