Gladden Pappin lapunk kérdésére kifejtette, hogy az európai átlagemberek nagyon elégedetlenek azzal az iránnyal, amely felé Európa az elmúlt öt évben haladt. Szerinte a probléma abban rejlik, hogy az európai vezetők döntései nem tükrözik az átlagemberek nézeteit.
A háború támogatására vonatkozó főbb döntések, különösen az elmúlt néhány évből, valamint számos más döntés, amelyet az európai politikusok hoztak, az egyszerű emberekkel való megfelelő egyeztetés nélkül történtek. És ezeknek a döntéseknek a következményei gyengítették az európai gazdaságot, veszélyeztették az európai biztonságot és az európai ipart, valamint magát az európai kultúrát is.
Elmondása szerint a jobboldal megerősödésével okkal remélhetjük, hogy a békepárti álláspont erősebb képviselethez fog jutni a választások után.
Az Európai Parlament és az Európai Bizottság elmúlt ötéves munkáját értékelve Gladden Pappin kijelentette, hogy az Európai Parlamentet irányító koalíció az évek során egyre liberálisabbá és progresszívabbá vált, valamint az Európai Bizottság által követett irány is elhatárolódott a közvéleménytől és a konzervatív megközelítés szilárd talajától.
Először is, a háború európai finanszírozását stratégiai terv, magyarázat, felelősségre vonás lehetősége nélkül fogadták el, s mivel ezen a területen a dolgok nem úgy alakultak, ahogyan remélték, a felelősségre vonásnak meg kell történnie. Azt is tapasztalhattuk, hogy a jogállamiság fogalmát olyan országok ellen fordították, mint Magyarország vagy korábban Lengyelország. Az európai elitek az Európai Egyesült Államok létrejöttéről álmodoznak, de döntéseik következményei katasztrofálisak voltak az európai gazdaságra nézve, és az európai ipar hanyatlásához vezettek. Azokról a politikákról van szó, amelyeket a háború kezdete után vezettek be, a kockázatmentesítés, az energiaszankciók; mindezek megnehezítették az egyszerű európaiak életét
– fogalmazott, majd hozzátette:
Csak remélhetjük, hogy a közelgő választással, hogy az átlagemberek európai szinten is kifejezik az akaratukat ezekben a kérdésekben.
Gladden Pappin szerint az új Európai Parlament legsürgetőbb feladata a háború következményeinek mérlegelése. Azt mondta:
Amennyire én látom, az Európai Parlamentben teljesen hiányzik a stratégiai vita. Nem vitatták meg, hogy a háború szempontjából mi a tét, és hogy ez hova vezethet hosszútávon. És ha az európaiak nem tudnak beszélni arról, hogy hogyan fog véget érni a háború, akkor saját magukat sodorják a szakadék szélére.
Az EU-s migrációs paktum kapcsán kifejtette, hogy az nem tükrözi Magyarország álláspontját azzal kapcsolatban, hogy miként kellene kezelni a migráció problémáját, azt azonban igen, hogy Magyarország a kezdettől helyes politikát folytatott. Leszögezte, hogy Magyarország büntetése a migráció kapcsán nem elfogadható.
Magyarország még 2015-ben hozta meg a döntést, hogy megvédi a külső határait. Ennek eredménye egy olyan társadalom, ahol ma is béke és biztonság van. Ám sajnos arra lehetünk figyelmesek, hogy ez egyre kevésbé van így azokban a nyugat-európai nagyvárosokban, ahol súlyosabb volt a migráció. Tehát mások is felismerték, hogy a migrációs helyzet Európában tarthatatlan, és megpróbálnak valamilyen megoldást találni. Ezeknek a megoldásoknak vannak olyan elemei, amelyek közös pontokat találnak Magyarország álláspontjával, például az, hogy a menedékkérelmek benyújtása előtt megpróbálják távol tartani a migránsokat az Európai Uniótól
– jelentette ki. Hangsúlyozta, hogy Hollandiában a jelenleg legnagyobb befolyással bíró politikus, Geert Wilders, lényegében már két évtizede szigorúbb migrációs politikát követelt. Úgy tűnik tehát, hogy Európában egyre többen ismerik fel, hogy ez egy probléma, és fontos, hogy továbbra is fellépjenek az illegális migráció ellen, mielőtt túl késő lenne.
Borítókép: Gladden Pappin, a Magyar Külügyi Kutatóintézet elnöke (Fotó: Havran Zoltán)