Az uniós tagállamok közül Taskentnek olyan országok váltak kulcsfontosságú partnerévé, mint Németország és Franciaország – mindketten az első tíz, legnagyobb kereskedelmi forgalmat lebonyolító országok közé tartoznak. A listán szerepel továbbá Litvánia, Csehország, valamint Olaszország is. A szakértő egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy Üzbegisztán több országgal emelte már a kapcsolatokat a stratégiai partnerség szintjére: az elsők között szerepelt Magyarország 2021-ben, utána következett Olaszország tavaly júniusban. Szintén a kapcsolatok erősödését mutatja, hogy tavaly októberben megrendezték az első EU–Közép-Ázsia-csúcstalálkozót, amelynek célja éppen az volt, hogy a két térség együttműködését fokozzák.
Üzbegisztánnak egyébként az Európai Unió nagy lehetőség arra, hogy diverzifikálja gazdaságát, emellett globális befolyását is tudta növelni a Közép-Ázsián túl kiépített kapcsolataival.
Korábban elemzők már rámutattak: az orosz–ukrán háború temérdek kapcsolatot átalakított, beleértve az EU és Üzbegisztán közöttieket: utóbbi ugyanis a konfliktus kirobbanása következtében elkezdte elengedni a szovjet múltat, és bár Oroszország továbbra is fontos partnere maradt – múlt hónapban Vlagyimir Putyin orosz elnököt fogadta üzbég hivatali kollégája, Savkat Mirzijojev –, befolyása jelentősen csökkent. A The Diplomat nevű, elsősorban Ázsiával foglalkozó híroldal egyik szerzője már foglalkozott azzal a kérdéssel, hogyan alakulhat a jövőben a felek közötti együttműködés. Sakhzodbek Makhmudov szerint a jó partnerség fenn fog maradni a későbbiekben, ami nemcsak Üzbegisztánnak jelentős, hanem egész Közép-Ázsia számára. „Az EU-val való együttműködés kiterjesztése alternatív utakat teremt a regionális együttműködésnek, miközben csökkenti az orosz szerepvállalástól való függőséget” – fogalmazott.
Az egyre szorosabbá váló kapcsolatok alól Magyarország sem kivétel: június 30-án újraindulnak a közvetlen járatok Budapest és Taskent között, a légi járatokat a Qanot Sharq üzbég légitársaság fogja üzemeltetni, az üggyel kapcsolatban még Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egyeztetett az üzbég fővárosban. Tervek szerint hetente egyszer, vasárnap fogják indítani a gépeket a két főváros között, majd szeptember 4-től szerdánként is indítanak egyet. Érdemes továbbá szót ejteni a Taskent környéki gazdasági övezet kialakításáról is, amely kifejezetten a magyar vállalatokat célozza.