A Gallup és a Lumina Foundation közelmúltban végzett felmérése szerint az amerikaiak felsőoktatásba vetett bizalma jelentősen csökkent az elmúlt években. Most csak 36 százalékuk mondta azt, hogy nagy mértékben vagy eléggé bízik a rendszerben. Ez a 2015-ös 57 százalékhoz képest jelentős csökkenést jelent, és felhívja a figyelmet az amerikai főiskolák és egyetemek értékével és irányával kapcsolatos növekvő szkepticizmusra – írja a V4NA nemzetközi hírügynökség.
A felmérés rámutat, hogy minden különböző demográfiai csoportban – mint a nemek, az életkor és a politikai hovatartozás – megfigyelhetők az aggodalmak a felsőoktatás helyzete miatt. Különösen figyelemre méltó a republikánusok körében az elmúlt évtizedben bekövetkezett drámai, 36 százalékpontos zuhanás, amely messze meghaladja a demokraták és a függetlenek körében tapasztalt csökkenést.
Sok amerikai a bizalomvesztés okaként a tandíj magas összege mellett arról is beszámolt, hogy kétségeik vannak afelől, hogy a főiskolák valóban megfelelően felkészítik-e a diákokat a munkavállalásra.
Randy Hill connecticuti republikánus képviselő külön kiemelte
a diákok adósságterheit és az oktatás és a munkahelyi kilátások közötti érzékelhető szakadékot.
A felmérés azt az általánosabb véleményt is tükrözi, hogy a főiskola nem éri meg a befektetést: a válaszadók közel egyharmada a költségekkel kapcsolatos aggályokra vezette vissza bizalmatlanságát, 24 százalékuk pedig úgy érzi, hogy a diákok nem kapják meg a sikerhez szükséges képzést.
Ugyanakkor míg a négyéves intézményekbe vetett bizalom csökkent, a felmérés szerint a kétéves képzésekbe vetett bizalom magasabb.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: V4NA)