Nem csillapodik a turistaellenesség Spanyolországban. Hétvégén ismét több ezer ember tüntetett Barcelonában a tömegturizmus és annak negatív hatásai ellen.
A megmozdulást több mint 140 szervezet, köztük környékbeli egyesületek, környezetvédők, lakásvédő mozgalmak és szakszervezetek hívták össze, „Elég! Húzzunk határt a turizmusban” szlogennel. A résztvevők azonnali irányváltást követeltek Spanyolország jelenlegi turisztikai modelljében.
Csakúgy mint a Kanári- és a Baleár-szigeteken, Barcelonában is a már az év egészében jellemző túlzsúfoltság, valamint az ingatlanpiac radikális átalakulása miatt viseltetnek ellenérzéssel a turistákkal szemben.
A tiltakozók arra hívták fel a figyelmet, hogy a tömegturizmus miatt az albérletárak az egekbe szöktek, ráadásul a legtöbb lakás már nem elérhető hosszú távra, mert szinte minden tulajdonos turisztikai célra használja az ingatlanát, kiszorítva a városból a helyieket, akik máshol kénytelenek tartós lakásbérleti lehetőségeket keresni.
A résztvevők tüntettek a barcelonai kikötő és repülőtér bővítési tervei, valamint az olyan makrorendezvények megtartása ellen is, mint például az Amerikai Kupa, ami csak még nagyobb tömeget vonz a szerintük már így is élhetetlen katalán fővárosba. A menet során több tiltakozó szidalmazta a vendéglátóhelyek teraszain üldögélő turistákat, de több hotel bejáratánál is kifütyülték a vendégeket, az egyiknél egy petárdát is felrobbantottak a nyaralók közvetlen közelében.
A megmozdulást szervező egyesületek a kialakult helyzetre tekintettel egy úgynevezett turizmuscsökkentési terv bevezetését követelték a politikai vezetőktől, amelynek célja a turizmus gazdasági súlyának csökkentése Barcelonában, valamint a gazdaság diverzifikálása. Indoklásuk szerint a tömegturizmusra építő jelenlegi modell gazdasági függőséget okoz egy rendkívül ingatag iparágtól, és a helyi hatóságokat arra kényszeríti, hogy a turisztikai és vendéglátóipar hasznát helyezzék előtérbe a lakhatási válság helyett.
A követelések között szerepel a turizmus közpénzből történő támogatásának megszüntetése, a szálláshelyek, hajókikötők és vendéglátóteraszok számának korlátozása, illetve radikális csökkentése.
Barcelona polgármestere a demonstrációra reagálva arról biztosította a helyieket, hogy elkötelezett a turizmus miatti túlzsúfoltság következményeinek elhárítása mellett. Már korábban bejelentette, hogy mintegy tízezer turisztikai célra használt lakás engedélyét szünteti meg annak érdekében, hogy a helyiek újra tartós albérleti lehetőségekhez juthassanak. Emellett megígérte, hogy az idegenforgalmi adót éjszakánként négy euróra emeli, továbbá korlátozza a hajókirándulások számát is.
Nem Barcelona volt az egyetlen város, ahol tüntettek hétvégén. A szintén katalóniai Gironában is utcára vonultak az emberek, és ugyanazokat az intézkedéseket követelték, mint amiket a barcelonaiak, valamint az elmúlt hetekben az andalúzok és a két szigetcsoport lakói.
A kialakult helyzetre tekintettel azt követelik, hogy ezt a modellt „azonnal” fordítsák meg egy olyan „turizmuscsökkentési terv” megvalósításával, amely e tevékenység gazdasági súlyának csökkenését eredményezi a városban, a gazdaság újabb diverzifikációjával együtt.
Egyebek mellett felszólítják a különböző kormányokat, hogy „lépjenek fel és vessenek véget a közpénzből megvalósuló turizmus népszerűsítésének”. Ugyanígy követelik a turisztikai szálláshelykínálat és a körutazások számának csökkentését, valamint a turisztikai szektorban a munkakörülmények javítását és a teraszok korlátozását.
Borítókép: A városba irányuló turizmus korlátozását követelik helybeliek Barcelonában 2024. július 6-án (Fotó: MTI/EPA/EFE/Toni Albir)