Néhány külföldi hírszerző ügynökségekkel kapcsolatban álló magánvállalat beszivárgott szélmérő tornyok építésének álcája alatt, és illegálisan gyűjtött és titokban továbbított érzékeny adatokat a tengerentúlra, ami veszélyt jelentett Kína állambiztonságára – derült ki a kínai állambiztonsági minisztérium (MSS) vasárnapi jelentéséből, fogalmaz a Global Times.
A torony különböző helyein szélsebességmérőket, a szél irányának mérésére szolgáló széllapátokat, valamint hőmérőket és barométereket helyeznek el. A torony referenciaadatokat szolgáltathat a meteorológiai megfigyeléshez és a légköri környezet megfigyeléséhez – olvasható az MSS hivatalos WeChat-fiókján vasárnap közzétett cikkben.
Egy lakossági bejelentés érkezett az állambiztonsági ügynökséghez arról, hogy egy vállalat a bejelentő szerint illegálisan épített egy anemometrikus tornyot egy létesítmény közelében, amelyet érzékeny adatok illegális gyűjtésére használhatnak. Az állambiztonsági hivatal a törvényeknek megfelelően azonnal műszaki ellenőrzést tartott a toronyban. Megállapították, hogy a torony különböző eszközei a meteorológiai adatok gyűjtése mellett az adatok elemzésére és továbbítására is alkalmasak. Ha az adatok kiszivárogtak volna tengerentúli ügynökséghez, azok kockázatot jelenthetnének Kína állambiztonságára – áll a cikkben.
Egy másik, az állambiztonsági minisztérium által feltárt esetben egy bizonyos tudományos kutatóbázis közelében lévő szélmérőtorony gyanút keltett az illetékes hatóságok körében, akik jelentették a helyi állambiztonsági ügynökségnek, hogy a torony esetleg részt vesz a kínai meteorológiai adatok illegális gyűjtésében és tengerentúli továbbításában.
Az alapos vizsgálatot követően az állambiztonsági hivatal megállapította, hogy a torony nem ment át a megfelelő jogi eljáráson, és az adatátviteli útvonalak bonyolultsága miatt biztonsági kockázatot jelent. Az állambiztonsági ügynökség, együttműködve az illetékes szervezeti egységekkel, azonnal intézkedett, hogy a tornyot bontsák le.
Az állambiztonsági minisztérium figyelmeztetett, hogy a külfölddel kapcsolatos, a meteorológiai megfigyelésre és adatkezelésre vonatkozó intézkedések szerint a védelmi és katonai létesítmények területén, illetve a katonai szempontból érzékeny területeken, továbbá a külvilág számára még nem nyitott területeken, valamint a nagy építkezések vagy más, nemzetbiztonságot érintő területek területén nem lehet külfölddel kapcsolatos meteorológiai megfigyelőállomásokat létesíteni.
A katonai célú meteorológiai adatok stratégiai jelentőségűek a katonai felhasználás szempontjából, és a meteorológiai adatok titkosságának védelme valójában nagyon fontos része az állambiztonság védelmének – mondta Li Wei, a China Institutes of Contemporary International Relations kutatója és biztonsági szakértője a Global Timesnak.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP/dpa Picture-Alliance)