Elkészült az első átfogó kutatás a mesterséges intelligencia- (MI) modellek politikai irányultságával kapcsolatban – számol be róla a Daily Mail brit napilap. David Rozado, az új-zélandi Otago Egyetem tanársegédje 24 MI-modellt, köztük a népszerű ChatGPT 3.5-ös és 4-es verzióját, a Google Geminijét és az Alibaba Qwenjét vizsgálta. A modelleket tizenegyféle politikai irányultságot mérő tesztnek vetette alá, és az eredmény megdöbbentő:
minden vizsgált MI-modell következetesen a progresszív, demokratikus és környezettudatos ideológiának megfelelő válaszokat adott.
A ChatGPT ingyenesen elérhető verzióját egy második tesztnek is alávetette Rozado, amelynek során azt vizsgálta, hogy befolyásolja-e az MI-modellek működését az, hogy milyen kiinduló adatokkal dolgozik, és a tesztek ezt igazolták.
A kutató hangsúlyozta, hogy a modellek baloldali elfogultsága nem feltétlenül szándékos, és nem tudta biztosan megállapítani, hogy a modell alap tanulási vagy finomhangolási szakaszának eredménye-e.
Nemrég a Google automatikus keresési javaslat funkciójával kapcsolatban vetődött fel, hogy cenzúrázza a Donald Trump volt amerikai elnök elleni merényletkísérletre vonatkozó kereséseket – írja a Breitbart amerikai hírportál. A Google magyarázata szerint azonban nem beavatkozásról van szó, csupán egy hibáról, amelynek kijavításán dolgoznak.
Elon Musk ennek ellenére azzal vádolja a technológiai óriást, hogy befolyásolni próbálja a novemberi amerikai elnökválasztást.
Borítókép: Elon Musk dél-afrikai–amerikai milliárdos üzletember (Fotó: MTI/EPA-PAP/Zbigniew Meissner)