A közelmúltban felmerült a kérdés, hogy – tekintettel a 2025-ös jubileum kezdetére – nemzetközi és nemzeti szentélyekben, valamint más különösen jelentős istentiszteleti helyeken is lehetőség legyen szent kapu kialakítására és megnyitására – írja az Apostoli Penitenciária egy közleményben.
Hozzáteszik: figyelembe vették azokat a lelkipásztori és áhítatos motivációkat, amelyek ezt a törekvést sugallhatták, de szükségesnek tartják emlékeztetni arra, hogy a 2025-ös jubileumi évre vonatkozó, a szentatya által kibocsátott Spes non confundit apostoli bullában a Szent Péter-bazilika és a másik három pápai bazilika van megnevezve.
Róma püspökének külön kívánságára azonban egy börtönben is kijelölnek szent kaput, melyet maga Ferenc pápa fog megnyitni a foglyokhoz való közelség jeleként.
Az Apostoli Penitenciária a továbbiakban közzétette azokat a feltételeket is, amelyeket figyelembe kell venni ahhoz, hogy a hívek részesülhessenek a teljes bűnbocsánatban.
Az egyház hagyományai szerint az 1300-as évtől kezdődően a bűnök elengedése az isteni megbocsátás kifejezője.
Ahhoz, hogy a hívek részesülhessenek a kegyelmi ajándékból, figyelembe kell venniük a 2024. május 13-én közzétett, különleges helyekre és módokra vonatkozó dekrétum feltételeit.
Ennek értelmében a bűnbánat szentsége által megtisztulhat minden szeretettől vezérelt, lelkében igaz megtérést mutató hívő, aki a szentatya szándékáért imádkozik és követi a penitenciária iránymutatásait, melyet Angelo De Donatis bíboros látott el kézjegyével.
A „remény zarándokútján” járó hívek teljes bűnbocsánatot nyerhetnek valamelyik jubileumi szentély felkeresésével, amely a római négy pápai bazilika egyike vagy a szentföldi bazilika meglátogatását jelenti. Az ezeken a jubileumi szentélyekben szentségimádásra, szentmisére, lelki elmélyülésre összegyűlő hívők elmondják a miatyánk, a hiszekegy és az üdvözlégy imákat.
Ugyanez érvényes a világ más szentélyeinek meglátogatásakor, mint például Assisi két kisebb pápai bazilikája, a Szent Ferenc-bazilika és a Santa Maria degli Angeli szentély, valamint Loretoban a Szűzanya pápai bazilikája.
Komoly fizikai akadályozás esetén azok a megtérő hívek, akik nem vehetnek részt az ünnepeken, zarándoklatokon, azonos feltételekkel vehetik igénybe a jubileumi búcsút, ha saját otthonukban szenvedéseik vagy életük nehézségeinek felajánlásával kérik a teljes bűnbocsánatot.
A teljes búcsú elnyerésének másik módja az irgalmasság cselekedeteinek gyakorlása.
A modern világgal lépést tartó egyház a hagyományos jóvátételek mellett újfajta vezeklési módokat is említ, melyek a figyelemelterelés és a fölösleges időtöltés csapdái lehetnek a közösségi oldalakon. A spirituális megtisztulás javára válhat, ha a bűnbánat lelkületével a hívők a nap során egy időre távol tartják magukat a világhálón eltöltött üres tevékenységektől
– írja elő a jubileumi szent évre vonatkozóan a Vatikán Apostoli Penitenciáriája.
A teljes búcsú elnyerése lehetséges a hagyományos pénteki önmegtartóztatás, valamint vallási vagy társadalmi jellegű tevékenységek gyakorlásával, a szegények, nehéz helyzetben lévő fiatalok, a szükséget szenvedő, elhagyott idősek, a hazájukat elhagyni kényszerült, jobb élet reményében elvándorolt személyek és családjuk anyagi támogatásával vagy önkéntes szeretettevékenységen keresztül való segítésével.
Borítókép: Ferenc pápa (Fotó: AFP)