Alekszandar Vucsics szerb köztársasági elnök is megszólalt a lítiumbányászat ellen meghirdetett tüntetés és az azt követő események kapcsán. Mint arról lapunk is beszámolt, a tiltakozók vasúti pályákat és utakat is lezártak, csak vasárnap hajnalban állt helyre a rend, amikor beavatkoztak a hatóságok.
Vucsics a tegnapi és az éjszakai eseményeket értékelve úgy fogalmazott, hogy a tüntetés demokratikus légkörben zajlott, de amikor a demonstráció véget ért, elfoglalták a vasutat, s leállíták a forgalmat az utakon.
Ez nem a demokrácia megnyilvánulása volt, hanem a kisebbség terrorja a többség felett
– mondta az államfő és rámutatott, hogy a megoldás mindig a párbeszédben rejlik, s bejelentette azt is, hogy Szerbia több pontjára is ellátogat, hogy beszéljen az emberekkel.
Hozzátette: a rendőri beavatkozást erőszak alkalmazása nélkül hajtották végre.
Gratulálok a rendőröknek, más országban másképp reagáltak volna az erőszakra
– mondta, majd megismételte, hogy gratulál a rendőröknek a visszafogott, higgadt magatartásért.
A Magyar Nemzet korábban azt is megírta, hogy a balkáni országban a napokban tüntetések kezdődtek, melyek célja a lítiumbányászat megakadályozása. A szerb kormány a minap fogadta el azt a határozatot, amely értelmében újra lehet indítani a brit–ausztrál Rio Tinto bányászati vállalat két évvel ezelőtt leállított lítiumbányászati projektjét. A szerb alkotmánybíróság korábban alkotmányellenesnek nyilvánította a belgrádi kormány két évvel ezelőtti döntését a projekt leállításáról, miután megállapították, hogy az nem összeegyeztethető sem a törvényekkel, sem az alkotmánnyal.
A belgrádi vezetés a környezetvédők tiltakozása miatt 2022 januárjában visszavonta a Rio Tinto engedélyeit, amelyek lehetővé tették volna, hogy az óriásvállalat lítiumbányát nyisson Szerbiában. A projekt értékét akkor 2,4 milliárd dollárra (871,5 milliárd forint) becsülték. Szerbia a döntést a környezetre gyakorolt negatív hatással, valamint az állampolgárok tiltakozásával indokolta.
A Jadar nevet viselő bányászati projekt teljes kapacitásában Európa lítiumszükségletének kilencven százalékát fedezné. A lítiumot főként az elektromos autók és a mobileszközök akkumulátoraiban használják.
Alekszandar Vucsics a sajtótájékoztatóján hozzátette: még mindig rengeteg az ismeretlen tényező a bányászattal kapcsolatban, s mindenkit megnyugtatott, hogy legalább két évgi még biztosan nem kezdődik meg a bányászás. Feltette ugyanakkor a kérdést, hogy miért akarnak valamit most leállítani erőszakkal, ami két éven belül még biztosan nem kezdődik meg.
Engem Szerbia érdekei vezérelnek, és senki és semmi más a földkerekségen. Az irodám mindig nyitva van, elmondhatják, mit gondolnak rossznak. A tényekről beszélhetünk, de az összeesküvés-elméletekről nem. Beszélhetünkk a Loznica város vagy egész Szerbia területére vonatkozó népszavazásról, csak attól tartok, hogy mindig megpróbálják majd elkerülni a szavazást
– mondta az elnök.
Ivica Dacsics szerb belügyminiszter elmondta, hogy a tárca becslése szerint 25-27 ezren gyűltek össze a tegnap esti tüntetésen. Hozzátette: a rendőrség több személyt, köztük külföldieket vett őrizetbe bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt.
Borítókép: Több ezer tüntető gyűlt össze Belgrádban, hogy tiltakozzanak a lítiumbányászati projekt ellen Belgrádban, Szerbiában 2024. augusztus 10-én (Fotó: AFP/Anadolu/Filip Stevanovic)