A Fehér Házban tartott hosszabb megbeszélésen a miniszterelnök és az elnök számos sürgető nemzetközi kérdést fog megvitatni – többek között az Ukrajnának nyújtott folyamatos támogatást, valamint a tűzszüneti megállapodás és a közel-keleti túszok szabadon bocsátásának kérdését is, írta honlapján a brit miniszterelnöki hivatal.
A megbeszélés középpontjában az a stratégia áll majd, hogy miként lehet előrelépést elérni mindkét konfliktus hosszú távú megoldása felé, írta a bejegyzés.
A Starmer és Biden közötti mai megbeszélés a brit és az amerikai külügyminiszter e heti kijevi látogatását követi, ahol közvetlenül Zelenszkij elnöktől hallgatták meg Ukrajna álláspontját az Oroszországgal vívott háborúról. A David Lammy brit külügyminiszterrel közös megbeszélésen Blinken kijelentette, hogy az Egyesült Államok „az első naptól kezdve” hajlandó volt politikáját az ukrajnai harctéren kialakult helyzet változásainak megfelelően módosítani. „A jövőben is így fogunk tenni” – hangsúlyozta.
Aggodalmat keltett, hogy a héten megerősítést nyert, hogy Irán ballisztikus rakétákat szállított Oroszországnak - ezzel is erősítve Moszkva háborús képességeit. Az Egyesült Királyság tegnap megerősítette, hogy további 600 millió font támogatást nyújt Ukrajnának, a miniszterelnök által júliusban megerősített évi 3 milliárd fonton felül, amíg szükséges.
A Közel-Kelettel kapcsolatban a felek megvitatják a Gázai övezetet sújtó hatalmas emberveszteségeket, valamint azt, hogy miként lehet sürgős előrelépést elérni a túszok szabadon bocsátása, a tűzszüneti megállapodás megkötése mindkét oldalon, és a regionális eszkaláció mindenáron való elkerülése érdekében.
A találkozón várhatóan a globális kérdések szélesebb körét is érintik majd, többek között a szabad és nyitott Indo-csendes-óceáni térség előmozdítását, valamint az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság együttműködésének megerősítését az ellátási láncok biztonsága és az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képesség növelése érdekében.
Az amerikai elnök és a brit miniszterelnök is egyetért abban, hogy az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság kapcsolatának erejét a közös globális kihívásokkal kapcsolatos együttműködés elmélyítésére kell felhasználnunk, zárul a bejegyzés.