A brüsszeli közlemény szerint Csehország kérése nyomán, az EU polgári védelmi mechanizmusának részeként Szlovénia, Belgium, Horvátország és Németország szállít több száz párátlanító (nedvességelszívó) berendezést, amely − mint írták − nélkülözhetetlen az árvíz károsította épületek szárításához és a mihamarabbi helyreállításhoz.
Lengyelország kérését, amely vízfertőtlenítés biztosítására vonatkozott, Svédország teljesítette azzal, hogy több száz palack klóramint szállít az árvíz sújtotta országnak.
A közlemény Janez Lenarcic válságkezelésért felelős biztost idézte, aki kijelentette: a közös erőfeszítés rávilágít az EU megingathatatlan elkötelezettségére a szolidaritás és az együttműködés mellett válságok idején. A közös erőfeszítés könnyebbséget biztosít azok számára, akiknek életére a pusztító árvizek hatással vannak − mondta.
Közölte, az Európai Unió a klímaváltozást figyelő szolgálata, a Copernicus műholdképeit is rendelkezésre bocsátja az érintett országok vészhelyzet-elhárítási műveleteinek támogatására.
Az Európai Unió 24 órában elérhető Vészhelyzet-reagálási Koordinációs Központja (ERCC) továbbra is szoros figyelemmel kíséri a helyzetet, és készen áll arra, hogy szükség esetén segítséget nyújtson − tette hozzá az uniós biztos.
A brüsszeli végrehajtó testület közölte, hogy az EU a kohéziós alapból tagállami kérés esetén összesen tízmilliárd eurót mozgósít az árvizek által sújtott országok számára.
Borítókép: A mentési munkálatok egyik résztvevője az árvíz által elöntött csehországi Jesenik településen (Fotó: Anadolu / AFP)