Az Ahtari Állatkert, ahol a pandák éltek, kénytelen volt meghozni ezt a fájdalmas döntést, miután hatalmas kiadásokkal és nagyobb adósságokkal kellett szembe néznie, írta a The Guardian.
1949-es alapítása óta a Kínai Népköztársaság pandákat küld a külföldi állatkertekbe, hogy erősítse kereskedelmi kapcsolatait, megszilárdítsa külkapcsolatait, és javítsa nemzetközi imázsát, írta az Origó.
Fantasztikus kezdet, szomorú befejezés
Lumi és Pyry 2018 januárjában érkeztek Finnországba, nem sokkal később, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök meglátogatta a skandináv országot. A két ország között létrejött megállapodás értelmében a pandák 15 évig maradhattak volna, de a gazdasági helyzet drámaian leromlott, írja a lap. Az állatkert, amely magánvállalatként működik, több mint nyolcmillió eurót költött a pandák otthonának kialakítására, és évente további 1,5 millió eurót kellett fordítania az állatok gondozására
„Ez az összeg magában foglalta a Kínának fizetendő megőrzési díjat is” – árulta el Risto Sivonen, az Ahtari Állatkert igazgatótanácsának elnöke a Reuters hírügynökségnek.
A pandák visszatérése az állatkert üzleti döntése volt, amelyben nem vett részt a finn kormány, és nem befolyásolhatja a két ország közötti kapcsolatokat – mondta a finn külügyminisztérium szóvivője. Annak ellenére, hogy Kína erőfeszítéseket tett az állatkert megsegítésére, a két ország végül baráti konzultációk után közösen döntött a pandák visszajuttatásáról – nyilatkozta a helsinki kínai nagykövetség a Reutersnek.