Pénteken egyhangú döntéssel határozott a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselői tanácsa arról, hogy Kelemen Hunor legyen az RMDSZ államfőjelöltje. Az RMDSZ-elnök negyedszer indul romániai elnökválasztáson. A legutóbbi megmérettetésen, 2019-ben 357.014-en szavaztak Kelemen Hunorra. Ez 3,87 százalékos eredményre volt elég.
Az RMDSZ területi elnökei korábban jelezték: a szövetségi elnök a legalkalmasabb arra, hogy a magyarok hangját hallassa, és közösségük elvárásairól, problémáiról, céljairól beszéljen ebben a kampányban.
Ő a legnépszerűbb és legmegbecsültebb romániai magyar politikus, aki meg tudja jeleníteni a romániai magyar közösség egységét
– tették hozzá.
Romániában november 24-én tartják az államfőválasztás első, december 8-án pedig a második fordulóját. A megmérettetés kimenetelét egyelőre lehetetlen megjósolni, az elemzők csak azt veszik szinte biztosra, hogy a második forduló egyik résztvevője Marcel Ciolacu jelenlegi miniszterelnök, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetője lesz. A PSD elnöke és államfőjelöltje leginkább George Simiont, az ellenzéki, magyarellenes akcióiról is ismert Románok Egyesüléséért Szövetség vezérét látná szívesen ellenfélként a döntő menetben, mivel ez esetben a teljes romániai politikai elit felsorakozna mögötte a szélsőségesnek minősített ellenfél legyőzése érdekében.
A leginkább kiszámíthatatlan államfőjelölt a várhatóan függetlenként induló, de indulásának hivatalos bejelentésével még mindig kiváró Mircea Geoana, a tisztségét októberig betöltő NATO-főtitkár ugyancsak távozó helyettese.
A korábbi román külügyminiszter már tájékoztatta is Jens Stoltenberg NATO-főtitkárt arról, hogy lemond tisztségéről, megbízatása szeptember 10-én jár le. Geoana támogatottsága rendszeresen meghaladja 20 százalékot, s több felmérésben is az első helyen végzett.
A most 66 éves Geoana 2019 októbere óta a NATO főtitkár-helyettese, 2005 és 2010 között a PSD elnöke volt, 2009-ben pedig a párt romániai elnökjelöltje. A versenyt Traian Basescu államfővel szemben elvesztette, de hajszálon múlt, hogy nem ő lett az elnök. Ma is sokat emlegetik, hogy akkor, az exit-pollok közlése után Mircea Geoana a felesége mellett ugrált örömében, mivel őt jelezték győztesnek a felmérések. Csakhogy az éjszaka folyamán – elsősorban a külföldről érkező szavazatok megszámlálása után – változott a helyzet: hajnalban már Basescu volt a győztes.
Marcel Ciolacu kormányfő egy tévéinterjúban azt mondta: nem érti, miért tartja magát független jelöltnek Geoana. Mint mondta, Mircea Geoana egész életében a PSD-ben politizált, a pártnak elnöke volt és abban különféle más tisztségeket is betöltött, s a PSD színeiben indult a választásokon. Ciolacu szerint Geoanának őszintén be kellene vallania a választók előtt, hogy a közvélemény-kutatások és a tanácsadókkal folytatott megbeszélések után döntött úgy: jó „ha függetlennek adja ki magát”.
Pászkán Zsolt politikai elemző szerint Mircea Geoana egy „technokratává” átfazonírozott volt PSD-s.
A belpolitikából való hosszú kiiratkozás és a terepmunka elvégzéséhez szükséges szervezeti háttér szinte teljes hiánya jelentős mértékben korlátozza, vagy korlátozhatja őt abban, hogy teljesítse bizonyos – elsősorban külföldi – erőközpontok vele szembeni elvárását
– fogalmazott a Magyar Külügyi Intézet Románia-szakértője a Maszol erdélyi hírportálnak.
Marcel Ciolacu várható elnökjelölti kampányával kapcsolatban a szakértő azt mondta:
A viharos tengeren az ország hajóját magabiztosan átvezető bölcs és nyugodt kormányos
szerepében fog tetszelegni. Arra a kérdésre, hogy kinek van a legjobb esélye az elnökválasztás döntő menetére a jelenlegi miniszterelnök mellett, Pászkán Zsolt azt mondta: a kampány alacsonyra tervezett hőfoka miatt a kormánypártok úgy számolnak: amennyiben nem lesz valamilyen váratlan fordulat, akkor ez a szintén kormányon lévő Nemzeti Liberális Párt vezetője, Nicolae Ciuca számára nyitna lehetőséget a második fordulóba való bejutásra.
Borítókép: Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke (Fotó: Magyar Nemzet)