A tárcavezető emlékeztetett rá: az oroszországi drónok, rakéták számos esetben megsértették NATO-országok légterét. Azt is elmondta, hogy az ukrajnai atomerőművek közelében orosz rakéták és drónok haladnak el és esnek le, ami „rendkívül veszélyes”.
Ezért arra kérem romániai partnereinket, vegyék fontolóra a romániai légtér közelében levő orosz drónok vagy rakéták lelövésének lehetőségét
– idézte az Agerpres román hírügynökség az ukrán külügyminisztert.
Marcel Ciolacu miniszterelnök nem reagált a kijevi felvetésre, csupán azt közölte, hogy Románia továbbra is támogatja Ukrajnát a béke és szabadság felé vezető úton. Angel Tilvar román védelmi miniszter a Bukaresti Kilencek (B9) tanácskozásán azt mondta „a B9-államok mély aggodalommal figyelik az orosz drónok és rakéták sorozatos behatolását a NATO légterébe Lengyelországban, Romániában és Lettországban, valamint a feszültségek fokozódását a NATO határai mentén”.
Kijelentette: erőteljes és összehangolt szövetségi szintű válaszlépésre, valamint a NATO integrált lég- és rakétavédelmi rendszerének mielőbbi működtetésére van szükség.
Az ügyben megszólalt Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke is. „A NATO nagyon egyértelmű döntése nélkül Románia nem lőheti le a légtere közelében repülő orosz drónokat” – reagált az ukrán külügyminiszter szerdai felvetésére a novemberi román elnökválasztáson államfőjelötként induló politikus. Mint a TVR Info közszolgálati hírtelevíziónak adott interjújában kijelentette: támogatja azt, hogy a parlament törvénymódosításokkal tegye lehetővé a Románia légterébe behatoló orosz drónok lelövését.
De az ukránoknak az a vágya, hogy Romániából lőjünk ukrajnai célpontokra, nem teljesülhet a NATO világos […] döntése nélkül. Nem hiszem, hogy a döntés hamarosan megszületik, mert mindenféle következményei lennének
– mondta az RMDSZ vezetője.
Románia egyelőre óvatos, de nem lehet kizárni, hogy eleget tesz Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felkérésének, s már az ukrajnai légtérben lő le drónokat, rakétákat – véli a Maszol portálnak nyilatkozó biztonságpolitikai szakértő. A Mathias Corvinus Collegium Geopolitikai Műhelyének gyergyószentmiklósi származású kutatója, Kozma Klementina elmondta: „a román fél a NATO védelmi szövetségi jellegére hivatkozik, tehát arra, hogy abban az esetben bonyolódnának ilyen jellegű műveletekbe, amennyiben szövetséges állam területét éri támadás”.
Borítókép: Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter (Fotó: AFP)