A tárcavezető az ENSZ Közgyűlésének jövővel foglalkozó csúcstalálkozóján rámutatott, hogy a második világháború óta most a legrosszabb a globális biztonsági helyzet, a terrorveszély erősödik, a migrációs áradatok számos országot jelentős kihívások elé állítanak, és több mint harminc fegyveres konfliktus is zajlik világszerte.
Ezen rendkívül súlyos kihívások leküzdéséhez pedig alapvető változásokra lenne szükség a nemzetközi politikában (…) A kölcsönös tiszteletnek vissza kellene térnie a világpolitikába, a párbeszédnek kellene lennie a legfőbb eszköznek
– szögezte le. „Aki a mainstreamtől eltérő álláspontot képvisel, aki kiáll a nemzeti érdekeiért, aki szuverén véleményt képvisel, azt napjainkban sajnos azonnal megbélyegzik, megvádolják vagy megtámadják. Politikailag, jogilag, sőt akár időnként fizikailag, ahogy történt ebben az országban vagy éppen a szomszédunkban, Szlovákiában” – tette hozzá.
A legszomorúbb, hogy a nemzetközi liberális mainstream mára szitokszóvá tette a »békét«, legalábbis Európában
– vélekedett.
„Úgy gondolom, hogy az ENSZ-nek ebben nagy szerepet kellene játszania” – húzta alá, arra is kitérvén, hogy a világszervezetet nem az azonosan gondolkodó országok klubjaként hozták létre, hanem éppen azért, hogy mindenki tárgyalhasson mindenkivel mindenről.
Az ENSZ-nek vissza kellene nyernie ezt a funkióját. Az a kérdésem, hogy mégis hol kellene beszélnünk a békéről, ha nem itt?
– mondta.
Szijjártó Péter közösségi oldalán beszámolt arról is, hogy találkozott csádi kollégájával és a Kongói Demokratikus Köztársaság külügyminiszterével is.
Látni kell, hogy a globális dél országainak elege van abból, hogy az Európában zajló háború miatt ők folyamatosan nehézségekkel néznek szembe. Van Európában egy háború, ami miatt náluk magas az infláció, magasak az energiaárak, élelmiszer-ellátási problémák vannak, és nem értik, hogy az európaiak miért terítik szét a saját nehézségeiket az egész világra
– írta a külügyminiszter. Hozzátette, teljes joggal nem értik azt sem, hogy ha Európában van háború, Európa miért akar még több fegyvert, még nagyobb eszkalációs kockázatot, úgy, hogy közben a békepárti hangok pedig Putyin bábjainak vannak címkézve. „A Kongói Demokratikus Köztársaság külügyminiszterével azonosan látjuk a helyzetet: Európa maga tüzeli azt a konfliktust, ami nemcsak Európában, de globálisan is nehézségeket okoz olyan országokban is, amelyeknek semmi közük a konfliktushoz.”
A globális többség békét akar, és ennek a többségnek részesei az afrikai országok
– emelte ki a tárcavezető
Arról is beszámolt, hogy Abderramán Koulamallah csádi külügyminiszterrel aláírták a 200 millió euró értékű kötött segélyhitel-programot, amelyet Magyarország nyújt az afrikai országnak. Ennek értelmében magyar cégek kapnak megrendelést és dolgozhatnak Csádban.
Világos, hogy az Európai Unióba irányuló illegális migrációt nem lehet megállítani a Száhel-térséggel való együttműködés nélkül, és pontosan tudjuk, hogy Csád milyen fontos stabilizáló szerepet játszik Afrika ezen kritikus térségében. Ezért nyújtunk segítséget
– tette hozzá.
Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (Forrás: Facebook/Szijjártó Péter)