Az első videón egy Jarsz típusú interkontinentális ballisztikus rakéta indítása látható a Pleszeck űrrepülőtérről. A Jarsz rakéta Oroszország egyik legmodernebb, mobil indítóállványról is indítható stratégiai fegyvere, amely képes több, egymástól függetlenül célba juttatható robbanófej hordozására. A rakéta hatótávolsága meghaladja a 11 ezer kilométert, így gyakorlatilag a Föld bármely pontját elérheti.
Korábban Vlagyimir Putyin orosz elnök beszédet mondott, amiben kijelentette:
A fegyverek folyamatosan harci bevetésre készek.
A Jarsz (oroszul: Ярс, NATO-kódja: SS–29 Yars) Oroszország egyik legmodernebb interkontinentális ballisztikus rakétarendszere. Ez egy mobil, közúton szállítható rendszer, amely a korábbi Topol–M rakéta továbbfejlesztett változata. A Jarsz rakéta szilárd hajtóanyagú, háromfokozatú, és képes több, egymástól függetlenül célba juttatható nukleáris robbanófej (MIRV) hordozására. Hatótávolsága meghaladja a 11 ezer kilométert, így gyakorlatilag a Föld bármely pontját elérheti. A mobil indítóállvány lehetővé teszi a gyors telepítést és az ellenséges felderítés előli rejtőzködést, ami növeli a túlélőképességét egy esetleges első csapás esetén. A Jarsz rendszer kulcsfontosságú eleme Oroszország nukleáris elrettentő erejének.
A második videófelvételen egy Szinyeva típusú tengeralattjáróról indítható ballisztikus rakéta kilövése figyelhető meg a Barents-tengerről. A Szinyeva rakéta a orosz haditengerészet stratégiai erőinek egyik fő fegyvere. Ez a rakétatípus is képes nukleáris robbanófejek hordozására, és hatótávolsága meghaladja a nyolcezer kilométert.
A Szinyeva (oroszul: Синева, NATO-kódja: SS–N–23 Skiff) egy tengeralattjáróról indítható ballisztikus rakéta (SLBM), amely az orosz haditengerészet stratégiai erőinek egyik fő fegyvere. Ez egy folyékony hajtóanyagú, többfokozatú rakéta, amely szintén képes több, egymástól függetlenül célba juttatható nukleáris robbanófej hordozására. A Szinyeva rakéta hatótávolsága meghaladja a nyolcezer kilométert, ami lehetővé teszi, hogy a tengeralattjárók biztonságos távolságból indíthassák őket. A rakétát elsősorban a Delta IV osztályú nukleáris ballisztikusrakéta-hordozó tengeralattjárókról (SSBN) telepítik. A Szinyeva rendszer fontos része Oroszország „második csapás” képességének, mivel a mozgó tengeralattjáró-platformok nehezen felderíthetők és megsemmisíthetők, így biztosítják a válaszcsapás lehetőségét egy esetleges nukleáris támadás esetén.
A minisztérium közlése szerint mindkét rakéta sikeresen elérte a kijelölt célpontokat.
A Jarsz és Szinyeva rakéták tesztelése része Oroszország folyamatos törekvésének, hogy modernizálja és fejlessze stratégiai fegyverarzenálját.
Borítókép: Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata által 2024. október 29-én kiadott felvételen a Jarsz interkontinentális ballisztikus rakéta indítása látható a stratégiai elrettentő erők gyakorlatai során (Fotó: AFP)