Aktív tevékenységet folytatott az interneten, olyan tartalmakat osztott meg, amelyek az Iszlám Államot (ISIS) éltették. A nyomozások szerint a pizzériában dolgozó fiatalember az általa hitetlennek tartott keresztényeket akarta megbüntetni és ehhez egy Bergamo központjában lévő templomot szemelt ki.
A férfi ablakából nézegette a szemközti templomot és tervezte, hogyan mérhetne végzetes csapást a hívő közösségre. A hatóságok már hónapok óta követték a világhálón folytatott radikalizálódó tevékenységét.
Telefonbeszélgetéseiben is megosztotta arra vonatkozó terveit, hogy hogyan végezne a keresztényekkel. Még a támadás előtt sikerült letartóztatniuk a hatóságoknak, vélhetően pár napon belül véghez vitte volna a tervezett merényletet. A sajtó arról is tájékoztat, hogy Torinóban egy fiatal tunéziait tartóztattak le a hatóságok, akit azonnali hatállyal kiutasítottak.
A felderítések szerint a közösségi médián keresztül tartott kapcsolatot három honfitársával, akik az ISIS-hez köthető tevékenységet folytattak. Óriási a készültség az október 5-i Izrael-ellenes felvonulások miatt az olasz fővárosban. A belügyminisztérium tiltása ellenére több mint 30 ezer Izrael-ellenes demonstráló vonul fel. A palesztin szervezetekkel szélsőjobboldali és szélsőbaloldali csoportok is utcára vonulnak, sőt a diákegyletek is jelezték, hogy csatlakoznak. A római Virgilio gimnázium diákjainak oldalán olyan videók jelentek meg, amelyen Netanjahu lángokban álló arcképe látható, valamint egy Izrael terrorista állam feliratú transzparens.
A sajtó beszámolója szerint egyes palesztin közösségek jelezték, hogy elfogadták a római rendőr-főkapitányság tilalmát, és október 12-ére tették át a közel-keleti háború évfordulójára emlékező megmozdulás időpontját. Az Izrael elleni tüntetések feszültségek forrásává váltak a római parlamentben is. A baloldali és ellenzéki pártok kivizsgálást kérnek a belügyminisztérium tilalma miatt. Úgy vélik, a tárca nem a közrend védelme miatt, hanem politikai okoktól vezérelve vonta meg a demonstrálóktól a gyülekezés- és szólásszabadságot.
Az Öt Csillag Mozgalom tagjai erősen bírálták a felvonulás tiltását. A párt frakcióvezetője, Francesco Silvestri szerint a kormány a tilalommal a feszültségeket gerjeszti, felerősíti az indulatokat, nem megakadályozza, hanem elősegíti az összecsapásokat. Különösen felháborítónak tartják, mivel nem ez volt az első alkalom, hogy a belügy nem adott engedélyt Izrael elleni gyülekezésre.
Borítókép: Illusztráció, olasz rendőrök állnak a kikötőben (Fotó: AFP)