Berlini rendőrök – a karlsruhei szövetségi bíróság nyomozási bírája által kiadott elfogatóparancs alapján – hétfőn letartóztattak egy körözött, feltételezhetően baloldali szélsőségest. A 48 éves gyanúsított ellen ez év január 26. óta volt elfogatóparancs érvényben – írja a Junge Freiheit. A szövetségi főügyészség vádjai szerint bűnszervezetet támogatott, valamint súlyos testi sértést és vagyoni károkozást is elkövetett.
Az igazságszolgáltatás Thomas J.-t ,az elítélt erőszakos bűncselekményeket elkövető Lina E. körüli úgynevezett Kalapács banda, vagyis a Hammerbande tagjaként azonosította.
Ez a banda a tagok által osztott militáns baloldali szélsőséges ideológián alapult, amelynek alapja a fennálló demokratikus jogállam, különösen az erőszak alkalmazás állami monopóliumának elutasítása.
A csoportot legalább hat erőszakos támadással vádolják 2018 októbere és 2020 februárja között.
A harcművészetekben is jártas, szélsőséges gyanúsított 2019. október 19-én Lina E.-vel és a csoport más tagjaival együtt támadást hajtott végre egy eisenachi étterem tulajdonosa és látogatói ellen. A kocsmát azért választották célpontnak, mert az a „jobboldali szcéna” feltételezett találkozóhelye volt – áll a nyomozati iratokban.
Letartóztatott baloldali terrorista állítólag Szíriában harcolt
A Tagesschau című hírműsor szerint a gyanúsított állítólag Észak-Szíriában csatlakozott az YPG nevű militáns kurd csoporthoz. Állítólag ott képezték ki mesterlövésznek. Vélhetően részt vett az Iszlám Állam (IS) nevű terrorista milícia elleni harci műveletekben is. Sajtóinformációk szerint egy németországi házkutatás során egy olyan iratot találtak, amely a letartóztatott férfi mesterlövész kiképzésének részleteit tartalmazta.
A feltételezett baloldali szélsőséges előzetes letartóztatásáról kedden dönt a bíróság. A német szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV) adatai szerint tavaly 4248 olyan személy volt az országban, akiket az úgynevezett „potenciális iszlamisták” kategóriájába soroltak. Ugyanakkor 14 500 szélsőjobboldali és 27 200 iszlamista volt.
Az alkotmányvédelmi hivatal különbséget tesz a „potenciális elkövetők” és „szélsőségesek” között. Ez utóbbi csoportba a BfV szerint a tavalyi adatok szerint kilenc baloldali szélsőséges személy tartozik Németországban.