Az uniós vezetők csütörtökön Brüsszelben gyűlnek össze, hogy megvitassák a gazdasági válság kezelésének lehetséges stratégiáit, de a tagállamok megosztottak abban, hogyan közelítsenek a problémához.
Az Európai Unió gazdasága mély válságba süllyed. A Bloomberg jelentése szerint a stagnáló német gazdaság, a technológiai versenyben való lemaradás, a zöldátállás nehézségei és az orosz–ukrán háború együttes hatása komoly fenyegetést jelent az EU egészének. A tagállamok közötti megosztottság tovább súlyosbítja a helyzetet, különösen a közös eladósodás kérdésében.
A német pénzügyminiszter, Christian Lindner és Olaf Scholz kancellár csak most ismerte fel a helyzet súlyosságát, míg Mario Draghi volt olasz miniszterelnök nyolcszázmilliárd eurós beruházási terve, mely közös eladósodáson alapul, komoly ellenállásba ütközött Németországban.
Christian Lindner pénzügyminiszter egy előadást hallgatott a Nemzetközi Valutaalap áprilisi ülésén, amikor végre rájött, milyen rosszra fordult Németország helyzete – fogalmaz a Bloomberg.
Paschal Donohoe, az euróövezeti pénzügyminiszterek elnöke aggodalmát fejezte ki a lassú reakciók miatt, de bizakodását is kifejezte a közelgő brüsszeli csúcstalálkozóval kapcsolatban. Bruno Le Maire korábbi francia pénzügyminiszter javaslata a gazdasági növekedés megduplázására egyelőre nem kapott támogatást.
A tagállamok közötti eltérő nézőpontok jelentős akadályt jelentenek a hatékony fellépés előtt. A közös eladósodás kérdése mellett a tagállamok belpolitikai helyzete, a törékeny koalíciók is hátráltatják a konszenzust. Franciaország és Németország gazdasági nehézségei – a francia államkötvények iránti bizalom csökkenése és a német autóipart sújtó nehézségek – tovább rontják a helyzetet.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke várhatóan részletezi a Draghi-terv kezelésére vonatkozó terveit a brüsszeli csúcstalálkozón. A találkozó azonban nem csak a gazdasági megoldásokról szól, hanem az EU jövőjéről is. Az idő sürget, és a kérdés az, hogy az uniós vezetők képesek lesznek-e közös nevezőre jutni, hatékony lépéseket tenni a válság elhárítása érdekében. A tét pedig nem kevesebb, mint Európa gazdasági jövője – fogalmaz a lap.