Húszi lázadók fegyverraktárait bombázta az Egyesült Államok

Az Egyesült Államok B–2 Spirit lopakodó bombázói légicsapásokat mértek a jemeni húszi lázadók földalatti fegyverraktáraira, válaszul a hónapok óta tartó tengeri támadásokra a Vörös-tenger térségében. A húszik – Irán támogatásával – rendszeresen támadják a nemzetközi hajóforgalmat, veszélyeztetve az amerikai és szövetséges erők életét, valamint a globális kereskedelmet.

2024. 10. 17. 7:57
Egy B-2 Spirit többcélú bombázó egy KC-135 Stratotankerrel légi utántöltési műveleteket végez a Csendes-óceán felett.
Egy B-2 Spirit többcélú bombázó egy KC-135 Stratotankerrel légi utántöltési műveleteket végez a Csendes-óceán felett. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok légicsapásokat hajtott végre Jemenben az Irán által támogatott húszi lázadók ellen, célba véve öt föld alatti fegyverraktárt – jelentette be Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter. A támadást B–2 Spirit lopakodó bombázók hajtották végre, ami különösen ritka esemény az ilyen típusú konfliktusok során. 

A húszi lázadók által ellenőrzött területeken található bunkerekben fejlett konvencionális fegyvereket tároltak, amelyeket az elmúlt hónapokban használtak nemzetközi hajók, valamint katonai és polgári célpontok elleni támadásokra a Vörös-tengeren és az Ádeni-öbölben.

Az elmúlt év során a húszik mintegy száz támadást hajtottak végre, destabilizálva a térség hajóforgalmát, és számos amerikai hadihajót is célba vettek. Az Egyesült Államok kormánya már korábban is csapásokat mért a lázadók katonai infrastruktúráira, legutóbb két héttel ezelőtt, amikor 15 célpontot támadtak, köztük a jemeni főváros, Szanaa és a Hodeidah repülőtér környékét.

A vörös-tengeri hajózás az egyik legfontosabb kereskedelmi útvonal a világon, és a húszi lázadók támadásai komoly gazdasági és környezeti veszélyeket jelentenek. A támadások következtében több hajó megsérült, és súlyos környezeti károk keletkeztek, például olajszivárgások. Az amerikai és szövetséges erők célja, hogy megőrizzék a régió stabilitását és biztosítsák a szabad hajózást.

Az amerikai B–2-es bombázók támadása egyértelmű figyelmeztetés Iránnak is, amely a húszik legfőbb támogatója. Az Irán által pénzelt lázadók célja a nemzetközi kereskedelem akadályozása és a regionális feszültségek szítása, amelyet a Gázai övezetben zajló konfliktus felerősített. A Vörös-tenger régiója, amely korábban évente ezermilliárd dollárnyi áruforgalmat bonyolított le, mostanra harctérré vált, ahol a húszik rendszeresen támadják az áthaladó hajókat rakétákkal és drónokkal.

A Pentagon nyilatkozata szerint a támadások célja a húszik destabilizáló tevékenységének további visszaszorítása, valamint az amerikai és szövetséges erők védelme. Lloyd Austin hozzátette: 

Ez egy egyedülálló demonstrációja az Egyesült Államok képességeinek, hogy olyan célpontokat is elérjünk, amelyeket ellenségeink mélyen a föld alá próbálnak rejteni.

Az amerikai katonai műveletek során használt B–2 Spirit bombázó jelentős előrelépést jelent a korábban alkalmazott vadászgépekhez képest, mivel sokkal nagyobb bombaterhet képes szállítani, így hatékonyabb az ilyen megerősített célpontok ellen. Ez az első alkalom, hogy az Egyesült Államok ezt a típust bevetette a jemeni konfliktusban.

A régióban a feszültségek tovább fokozódnak, miközben Izrael és Irán közötti konfliktus is egyre élesebb. Az amerikai támadás üzenete egyértelmű: 

az Egyesült Államok nem hagyja válasz nélkül a húszik és más iráni támogatású csoportok destabilizáló akcióit.

Borítókép: B–2 Spirit többcélú bombázó légi utántöltési műveleteket végez a Csendes-óceán felett (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.