Menekülnek az amerikaiak Libanonból

Diplomáciai segítséggel mintegy száz amerikai állampolgár és családtagjaik hagyták el Libanont – közölte a washingtoni külügyminisztérium szóvivője szerdán.

Forrás: MTI2024. 10. 03. 8:10
Az emberek 2024. október 3-án egy izraeli légicsapás helyszínén gyülekeztek, amely egy lakóházat célzott meg Bejrútban (Fotó: AFP)
Az emberek 2024. október 3-án egy izraeli légicsapás helyszínén gyülekeztek, amely egy lakóházat célzott meg Bejrútban (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Matthew Miller újságírók előtt elmondta, hogy az amerikaiakat egy kereskedelmi légitársasággal kötött szerződés alapján sikerült kihozni Isztambulon keresztül. Beszámolt arról is, hogy a libanoni Middle East Airlines szombat óta mintegy nyolcszáz helyet amerikaiak számára tartott fenn járatain, ezeket vették igénybe a szerdán távozott családok is. 

A külügyi szóvivő hangsúlyozta, hogy az elmúlt időszakban összesen nagyjából hatezer amerikai állampolgár vette fel a kapcsolatot a bejrúti amerikai nagykövetséggel, érdeklődve, hogy milyen lehetőségeik vannak Libanon elhagyására, de csak kis hányaduk kért segítséget a külképviselettől a távozáshoz. 

Az amerikai külügyminisztérium hivatalosan is azt tanácsolja minden Libanonban tartózkodó amerikai állampolgárnak, hogy a bizonytalan helyzet miatt hagyja el az országot. 

Szerdán az Egyesült Államok ENSZ nagykövete New Yorkban Iránt hibáztatta a gázai és libanoni eszkalációért, amiért támogatást nyújt az Izrael ellen harcoló, az Egyesült Államokban terrorszervezetként nyilvántartott Hamásznak és Hezbollahnak. Linda Thomas-Greenfield az Izrael ellen végrehajtott iráni rakétacsapással kapcsolatban a Biztonsági Tanács ülésén kijelentette, hogy az iráni rezsimet felelősségre fogják vonni a cselekedeteiért. 

Az ENSZ szóvivője szerdán politikai állásfoglalásnak minősítette Israel Katz izraeli külügyminiszter szavait, aki szerdán bejelentette, hogy Izraelben „nem kívánatos személynek” nyilvánították António Guterres főtitkárt. Stephane Dujarric, a világszervezet szóvivője úgy fogalmazott, hogy „ez egy újabb támadás az ENSZ munkatársai ellen, amit már láttunk az izraeli kormány részéről”. 
Israel Katz a kitiltásról szóló hivatalos határozatot azzal indokolta, hogy a főtitkár az Irán által végrehajtott rakétatámadásra adott reakciójában nem nevezte meg Iránt az akció elkövetőjeként, és nem ítélte el egyértelműen az agressziót. 

Szerdán az amerikai kormány egy iráni magánszemélyt és három kínai vállalkozást vont szankciós intézkedés alá, amiért a jemeni húsziknak nyújtottak segítséget, például fegyvercsempészettel. 

Az amerikai indoklás szerint az érintettek olyan eszközökhöz segítették a húszikat, amelyekből fejlett rakétákat és drónokat voltak képesek előállítani. A fegyverzetet az amerikai és koalíciós erők elleni támadásokra használták a Jemen nagy részét uraló militáns szervezet tagjai – közölte az amerikai külügyminisztérium.

Borítókép: Az emberek 2024. október 3-án egy izraeli légicsapás helyszínén gyülekeztek, amely egy lakóházat célzott meg Bejrútban (Fotó: AFP)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.