Az MCC Brüsszel rendhagyó módon egy „szabadság reggeli” keretén belül emlékezett meg október 23-án a magyar forradalomról és szabadságharcról, amely mára világszerte szimbolikussá vált, és Európa számára is sorsfordítónak bizonyult. A megemlékezésen, amely tisztelettel adózott az 1956-os forradalom örökségének, prominens személyiségek beszéltek a forradalom máig ható jelentőségéről, illetve ehhez kapcsolódóan az Európát napjainkban érő kihívásokról.
Nem szokványos reggelit tartott a brüsszeli MCC
Az MCC Brüsszel rendhagyó módon egy „szabadság reggeli” keretében emlékezett meg október 23-án a magyar forradalomról és szabadságharcról, amely mára világszerte szimbolikussá vált, és Európa számára is sorsfordítónak bizonyult.

A szervezők nevében Agnieszka Kolek, az MCC Brussels kulturális kapcsolatok vezetője megrendítően emlékeztetett arra, hogy a szabadság, amit oly’ gyakran magától értetődőnek vesznek, sosem garantált. Az ellenállás egy emblematikus figurájának, egy fiatal fegyveres lánynak a fotója előtt arra figyelmeztette a közönséget, hogy a szabadság éberséget és áldozatokat kíván.
Az 1956-os magyar forradalom egyik híres fényképén a fegyverrel a kezében pózoló lány Szeles Erika Kornélia, egy fiatal magyar szabadságharcos. Ikonikus személyiséggé vált a róla készült szokatlan fényképnek köszönhetően, amin egy puskát tart a kezében, a bátorságot és ellenszegülést jelképezve a szovjet elnyomással szemben.
Szeles mindössze tizenöt vagy tizenhat éves lehetett a forradalom idején, aki sok más fiatalhoz hasonlóan, fegyvert ragadva csatlakozott a forradalomhoz. A képe azoknak a mindennapi embereknek állít emléket – különösen a fiatal nőknek – akik Magyarország szabadságáért harcoltak.
Sajnálatos módon Szeles Erika története tragikusan végződött: megölték a forradalomban, és az őt ábrázoló kép megrendítőn állít emléket azoknak, akik felkeltek az elnyomás ellen 1956-ban.
Dr. Kovács Tamás Iván, Magyarország Belgiumba akkreditált nagykövete a hagyományok és a harcok során köttetett szolidáris kötelékek mély jelentőségét emelte ki elsőként, emlékeztetve Belgium 1956-os nagylelkűségére, amikor hatezer magyar menekültet fogadott be – ezt a gesztust Magyarország nem feledte el. Brüsszelben minden évben összegyűlnek magyarok és barátiak, hogy közösen emlékezzenek és életben tartsák 1956 szellemiségét.
A nagykövet beszédében összekapcsolta a szabadságharcot korunk problémáival. Kiemelte, hogy a szabadság nem pusztán nemzeti kérdés, de közös Európai érték is, amely határokon átnyúló. A felkelések Budapesten, Berlinben, Poznańban, Prágában mind arra emlékeztetnek, hogy Kelet- és Közép- Európában roppant bátorsággal harcoltak az elnyomás ellen. Megjegyezte, hogy a szabadság Európában ideológiai nyomás alatt áll, a woke-ideológiák átértelmezik a valódi szabadságot.
Magyarország történelmi tapasztalataira hivatkozva sürgette a nemzeteket, hogy vegyék vissza saját kezükbe sorsuk irányítását. Összegzésében figyelmeztetett, hogy a szabadság aktív védelmet kíván; a szabadságharc folyamatos.
Jan Tarnas művészettörténész és filozófus beszédében 1956-os forradalom ideáját a modern kori Európa kihívásaival vetette össze. Szenvedélyesen beszélt a forradalmi szellemről, mint a nemzeti identitás és önmeghatározás alapvető emberi vágyának beteljesítőjéről. Tarnas figyelmeztetett az olyan alapvető értékek hanyatlására, mint a család, a hűség és a személyes felelősség, amelyek a szabadság letéteményesei.
Felhívta a figyelmet arra az aggasztó trendre, amit a nemzetek történelmének és identitásának elnyomása jelent napjaink Európájában, és hangsúlyozta, hogy minden generációnak egyaránt felelőssége van abban, hogy fenntartsa és védelmezze a kulturális és szellemi örökséget. Tarnas szerint, amennyiben az európaiak nem tartják saját ellenőrzésük alatt ilyenformán a jövőjüket, akkor a szabadságuk és identitásuk is odaveszhet.
Az utolsó felszólalóként professzor Frank Füredi, az MCC Brüsszel ügyvezető igazgatója osztott meg egy nagyon személyes és egyúttal filozófiai reflexiót 1956 jelentőségéről.

Professzor Frank Füredi (ügyvezető igazgató, MCC Brüsszel)
Hangsúlyozta, hogy a magyar forradalom az a pillanat volt, amikor egy egész nép egy célban egyesült, és összetartott a szabadságért vívott harcban. Az esemény tanulságai időtlenek, azokra emlékeznünk kell, emellett a kollektív tudat részeként muszáj tudatosan és méltó helyen megőriznünk azokat, hogy megóvjuk a felejtéstől.
Füredi elmesélte a saját történetét, arról, hogy még gyerekként, hogyan hagyták el az országot 1956 után, majd, amikor 1979-ben hazatért, már csupa olyan embert talált az országban, akik féltek beszélni a forradalomról. 1956-nak az emlékét is elnyomták, és akik mégis mertek beszélni róla, azok a megtorlást kockáztatták. Az ő személyes története ráirányítja a figyelmet annak fontosságára, hogy ne csak a forradalmi eredményekre, de annak árára, a szovjet hatalom megtorlására is emlékezzünk.
A mai Európáról szólva Füredi figyelmeztetett, hogy a szabadság újra kihívás elé van állítva – azonban ma nem idegen erők által, hanem belső ideológiai erők által, amelyek felhígítják és eltérítik a szabadság igazi jelentését! Hozzátette:
Azoknak ez emlékét hívjuk ma segítségül, akik mindennek ellenére kiálltak az igazságért és megkövetelték a jogot, hogy saját kezükben tartsák a sorsukat
A „Szabadság reggeli” több volt, mint megemlékezés — egyre sürgetőbb segélykiáltás a szabadság védelméért. A beszédeket visszhangzó terem, az üzenet világos volt: a szabadságért folytatott küzdelem messze van még a végétől és minden generációnak a felelőssége, hogy a fáklyát továbbadja. 1956 szellemisége tovább él mindazok szívében, akik hisznek az önrendelkezés, a nemzeti öntudat és hagyomány értékében, valamint a szabad élet jogához Európában.
Borítókép: „Szabadság reggeli” a brüsszeli MCC szervezésében (Forrás: MCC Brussels)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Meghatározó ember léphet ki a CDU-ból Merz miatt
Andreas Rödder, az alapértékek bizottságának korábbi vezetője nem tud azonosulni Friedrich Merz jelenlegi politikai irányvonalával.

Durva választ küldött Irán Amerikának
Irán legfőbb vallási és politikai vezetője leszámolásról beszélt.

Földrengés rázta meg Los Angelest
Károkról vagy sérültekről egyelőre nem érkezett jelentés.

Feldarabolta főbérlőjét egy 77 éves nyugdíjas
Az idős férfi egy bevásárlókocsiban tolta a nő maradványait, amikor a rendőrök elfogták.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Szeles, hűvös idővel indul a hét

Varga Barnabás és Robbie Keane gyorsan rövidre zárta a Pesics-affért

Most jött: máris megbénult a közlekedés Budapest felé, elesett az M3-as

Új autópályát építenek a horvátok - több hegyet is át kell fúrni

Kolera világjárvány fenyeget, Ukrajna felől is betörhet hozzánk

A német titkosszolgálat szerint Putyin egy NATO-tagállam megtámadására készül

Orbán Viktortól megkérdezték, hogy miért érzik úgy a fiatalok, hogy külföldön egyszerűbb boldogulni

Örülhet a Puskás AFC, emberhátrányban döntetlent játszott a Ferencváros a Diósgyőr vendégeként

Liverpoolban és Madridban sem értik, mi történt Alexander-Arnold ügyében

Érdemes mielőbb ellenőrizni a vízórákat

Djokovics többször a földre került, legyőzője sokkal közelebb állt a visszalépéshez

Megszólalt az orosz helikopter navigátora egy bevetés után
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Meghatározó ember léphet ki a CDU-ból Merz miatt
Andreas Rödder, az alapértékek bizottságának korábbi vezetője nem tud azonosulni Friedrich Merz jelenlegi politikai irányvonalával.

Durva választ küldött Irán Amerikának
Irán legfőbb vallási és politikai vezetője leszámolásról beszélt.

Földrengés rázta meg Los Angelest
Károkról vagy sérültekről egyelőre nem érkezett jelentés.

Feldarabolta főbérlőjét egy 77 éves nyugdíjas
Az idős férfi egy bevásárlókocsiban tolta a nő maradványait, amikor a rendőrök elfogták.