Az MCC Brüsszel rendhagyó módon egy „szabadság reggeli” keretén belül emlékezett meg október 23-án a magyar forradalomról és szabadságharcról, amely mára világszerte szimbolikussá vált, és Európa számára is sorsfordítónak bizonyult. A megemlékezésen, amely tisztelettel adózott az 1956-os forradalom örökségének, prominens személyiségek beszéltek a forradalom máig ható jelentőségéről, illetve ehhez kapcsolódóan az Európát napjainkban érő kihívásokról.
Nem szokványos reggelit tartott a brüsszeli MCC
Az MCC Brüsszel rendhagyó módon egy „szabadság reggeli” keretében emlékezett meg október 23-án a magyar forradalomról és szabadságharcról, amely mára világszerte szimbolikussá vált, és Európa számára is sorsfordítónak bizonyult.
A szervezők nevében Agnieszka Kolek, az MCC Brussels kulturális kapcsolatok vezetője megrendítően emlékeztetett arra, hogy a szabadság, amit oly’ gyakran magától értetődőnek vesznek, sosem garantált. Az ellenállás egy emblematikus figurájának, egy fiatal fegyveres lánynak a fotója előtt arra figyelmeztette a közönséget, hogy a szabadság éberséget és áldozatokat kíván.
Az 1956-os magyar forradalom egyik híres fényképén a fegyverrel a kezében pózoló lány Szeles Erika Kornélia, egy fiatal magyar szabadságharcos. Ikonikus személyiséggé vált a róla készült szokatlan fényképnek köszönhetően, amin egy puskát tart a kezében, a bátorságot és ellenszegülést jelképezve a szovjet elnyomással szemben.
Szeles mindössze tizenöt vagy tizenhat éves lehetett a forradalom idején, aki sok más fiatalhoz hasonlóan, fegyvert ragadva csatlakozott a forradalomhoz. A képe azoknak a mindennapi embereknek állít emléket – különösen a fiatal nőknek – akik Magyarország szabadságáért harcoltak.
Sajnálatos módon Szeles Erika története tragikusan végződött: megölték a forradalomban, és az őt ábrázoló kép megrendítőn állít emléket azoknak, akik felkeltek az elnyomás ellen 1956-ban.
Dr. Kovács Tamás Iván, Magyarország Belgiumba akkreditált nagykövete a hagyományok és a harcok során köttetett szolidáris kötelékek mély jelentőségét emelte ki elsőként, emlékeztetve Belgium 1956-os nagylelkűségére, amikor hatezer magyar menekültet fogadott be – ezt a gesztust Magyarország nem feledte el. Brüsszelben minden évben összegyűlnek magyarok és barátiak, hogy közösen emlékezzenek és életben tartsák 1956 szellemiségét.
A nagykövet beszédében összekapcsolta a szabadságharcot korunk problémáival. Kiemelte, hogy a szabadság nem pusztán nemzeti kérdés, de közös Európai érték is, amely határokon átnyúló. A felkelések Budapesten, Berlinben, Poznańban, Prágában mind arra emlékeztetnek, hogy Kelet- és Közép- Európában roppant bátorsággal harcoltak az elnyomás ellen. Megjegyezte, hogy a szabadság Európában ideológiai nyomás alatt áll, a woke-ideológiák átértelmezik a valódi szabadságot.
Magyarország történelmi tapasztalataira hivatkozva sürgette a nemzeteket, hogy vegyék vissza saját kezükbe sorsuk irányítását. Összegzésében figyelmeztetett, hogy a szabadság aktív védelmet kíván; a szabadságharc folyamatos.
Jan Tarnas művészettörténész és filozófus beszédében 1956-os forradalom ideáját a modern kori Európa kihívásaival vetette össze. Szenvedélyesen beszélt a forradalmi szellemről, mint a nemzeti identitás és önmeghatározás alapvető emberi vágyának beteljesítőjéről. Tarnas figyelmeztetett az olyan alapvető értékek hanyatlására, mint a család, a hűség és a személyes felelősség, amelyek a szabadság letéteményesei.
Felhívta a figyelmet arra az aggasztó trendre, amit a nemzetek történelmének és identitásának elnyomása jelent napjaink Európájában, és hangsúlyozta, hogy minden generációnak egyaránt felelőssége van abban, hogy fenntartsa és védelmezze a kulturális és szellemi örökséget. Tarnas szerint, amennyiben az európaiak nem tartják saját ellenőrzésük alatt ilyenformán a jövőjüket, akkor a szabadságuk és identitásuk is odaveszhet.
Az utolsó felszólalóként professzor Frank Füredi, az MCC Brüsszel ügyvezető igazgatója osztott meg egy nagyon személyes és egyúttal filozófiai reflexiót 1956 jelentőségéről.
Hangsúlyozta, hogy a magyar forradalom az a pillanat volt, amikor egy egész nép egy célban egyesült, és összetartott a szabadságért vívott harcban. Az esemény tanulságai időtlenek, azokra emlékeznünk kell, emellett a kollektív tudat részeként muszáj tudatosan és méltó helyen megőriznünk azokat, hogy megóvjuk a felejtéstől.
Füredi elmesélte a saját történetét, arról, hogy még gyerekként, hogyan hagyták el az országot 1956 után, majd, amikor 1979-ben hazatért, már csupa olyan embert talált az országban, akik féltek beszélni a forradalomról. 1956-nak az emlékét is elnyomták, és akik mégis mertek beszélni róla, azok a megtorlást kockáztatták. Az ő személyes története ráirányítja a figyelmet annak fontosságára, hogy ne csak a forradalmi eredményekre, de annak árára, a szovjet hatalom megtorlására is emlékezzünk.
A mai Európáról szólva Füredi figyelmeztetett, hogy a szabadság újra kihívás elé van állítva – azonban ma nem idegen erők által, hanem belső ideológiai erők által, amelyek felhígítják és eltérítik a szabadság igazi jelentését! Hozzátette:
Azoknak ez emlékét hívjuk ma segítségül, akik mindennek ellenére kiálltak az igazságért és megkövetelték a jogot, hogy saját kezükben tartsák a sorsukat
A „Szabadság reggeli” több volt, mint megemlékezés — egyre sürgetőbb segélykiáltás a szabadság védelméért. A beszédeket visszhangzó terem, az üzenet világos volt: a szabadságért folytatott küzdelem messze van még a végétől és minden generációnak a felelőssége, hogy a fáklyát továbbadja. 1956 szellemisége tovább él mindazok szívében, akik hisznek az önrendelkezés, a nemzeti öntudat és hagyomány értékében, valamint a szabad élet jogához Európában.
Borítókép: „Szabadság reggeli” a brüsszeli MCC szervezésében (Forrás: MCC Brussels)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezHálószobában tárolt kézigránát robbant fel, meghalt egy fiatal
Egy 25 éves férfi kezében robbant fel az M-75-ös.
A CDU csökkentené az ukrajnai menekültek juttatásait Németországban
Az országban jelenleg mintegy 1,2 millió ukrán menekült él.
Aggasztó kijelentést tett a francia külügyminiszter, fokozódhat a világháború veszélye
Jean-Noël Barrot egyértelművé tette, hogy Franciaország nem tiltja meg Ukrajna számára, hogy a Párizs által szállított nagy hatótávolságú rakétákat Oroszország elleni támadásokra is felhasználja.
Megölték a Chábád Lubavics zsidó vallási csoport Abu-Dzabiban élő küldöttét
A Moszad és az emírségek hatóságai arra gyanakszanak, hogy a férfi terrorcselekmény áldozata lett.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Több helyen is tüntettek Magyar Péter ellen a felháborodott nyugdíjasok
Az ügyészség megnevezte, milyen súlyos bűncselekmény miatt nyomoznak a Lakatos Márk-ügyben
Gyász: Meghalt a két hete kómában fekvő énekes
Nagy csőd a románoknál: vége a német faipari óriásnak
Mi történhetett? Gáspár Győzőért aggódnak az emberek
Mélyütés érkezett Magyar Péternek, Nagy Bandó gonoszsága csak olaj a tűzre
Újabb orosz rakétatámadás: megsemmisült egy ukrán MiG–29-es vadászgép Dnyipro repülőterén
Két nap, kétféle menü: ha nem tudod, mit főzz a hétvégén, próbáld ki szezonális kedvenceinket
Így sodródunk egyre közelebb a harmadik világháborúhoz + videó
Amikor a Rippl-Rónai-szignó alatt felbukkant egy Z betű, rögtön tudták, hogy fantasztikus kincset találtak
Otthon aggódjon, asszonyom!
Véget vetett a kormány Magyar Péter legújabb ámokfutásának
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezHálószobában tárolt kézigránát robbant fel, meghalt egy fiatal
Egy 25 éves férfi kezében robbant fel az M-75-ös.
A CDU csökkentené az ukrajnai menekültek juttatásait Németországban
Az országban jelenleg mintegy 1,2 millió ukrán menekült él.
Aggasztó kijelentést tett a francia külügyminiszter, fokozódhat a világháború veszélye
Jean-Noël Barrot egyértelművé tette, hogy Franciaország nem tiltja meg Ukrajna számára, hogy a Párizs által szállított nagy hatótávolságú rakétákat Oroszország elleni támadásokra is felhasználja.
Megölték a Chábád Lubavics zsidó vallási csoport Abu-Dzabiban élő küldöttét
A Moszad és az emírségek hatóságai arra gyanakszanak, hogy a férfi terrorcselekmény áldozata lett.