Hongkong legrégebbi állatkertjében egy rémálom vált valóra: kilenc ártatlan majom vesztette életét mindössze 48 óra leforgása alatt! A Yahoo News megdöbbentő cikkében részletesen beszámol a tragikus eseményekről, amelyek miatt most az egész világ állatkertrajongói aggódnak.
Kevin Yeung, a kultúráért, sportért és turizmusért felelős titkár egy drámai sajtótájékoztatón mondta el a brutális részleteket. Kiderült, hogy a szerencsétlen állatok a melioidózis nevű, halálos betegséggel fertőződtek meg, ami végül szepszist okozott náluk.
Szomorúak vagyunk a kilenc majom elpusztulása miatt
– mondta.
Nyolc majmot vasárnap találtak holtan, egy másik pedig hétfőn pusztult el, miután szokatlanul viselkedett.
De vajon mi állhat a majom-krízis hátterében?
A válasz sokkolóbb, mint gondolnánk! A gyanú szerint a közelmúltban végzett földmunkálatok okolhatók a tragédiáért! Yeung elmondta, hogy október elején ártalmatlannak tűnő javítási munkálatokat végeztek a majomketrecek közelében lévő virágágyásoknál. Ki gondolta volna, hogy ez a rutinfeladat ilyen szörnyű következményekkel jár? Elképzelhető, hogy a park gyanútlan dolgozói szennyezett cipővel léptek be a ketrecekbe, vagy esetleg a fertőzött majmok érintkeztek egészséges társaikkal, így terjesztve a halálos kórt.
Az elhullott állatok listája valódi sokk az állatbarátoknak: egy Brazza-cerkóf, egy közönséges mókusmajom, négy fehérarcú szaki és három gyapjasfejű tamarin pusztult el a járványban. Az utóbbi faj ráadásul kritikusan veszélyeztetett, így ez a veszteség különösen fájdalmas a természetvédők számára!
De a rémálom még korántsem ért véget! Egy másik Brazza-cerkóf is szokatlan viselkedést és étvágytalanságot mutat. Vajon ő lesz a következő áldozat? Az állatkert dolgozói lélegzetvisszafojtva figyelik az állat minden mozdulatát.
Az állatkerti tragédia nem csak a majmokat érinti: a látogatók is joggal aggódhatnak!
Bár a szakértők szerint az emberekre nézve alacsony a kockázat, a hatóságok azonnal cselekedtek. Yeung hétfőn sürgősségi értekezletet hívott össze, amelyen a Szabadidős és Kulturális Szolgáltatások Osztálya, a Mezőgazdasági, Halászati és Természetvédelmi Osztály, valamint az Egészségügyi Osztály képviselői is részt vettek.
A Hongkongi Állat- és Növénykert, amely 1871-ben nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt, eddig a város büszkesége volt. Edwin Tsui, az Egészségvédelmi Központ vezetője igyekezett megnyugtatni a közvéleményt, hangsúlyozva, hogy az incidens csak egyetlen zónára korlátozódott, és a hongkongi lakosokra gyakorolt hatása nagyon alacsony.
Borítókép: Fehérarcú szaki majom (fotó: AFP)