A The Conversation elemzése szerint az ukrajnai háború véres forgatagában a frontvonalak mindinkább Ukrajna hátrányára tolódnak el, katonáik egyre fogyóban vannak, és a nyugati támogatás is egyre inkább korlátokba ütközik. A Donyeck régióban található Selidove városának közelgő ostroma újabb szimbolikus csapást jelent, míg a közelgő tél egy újabb kihívás elé állítja Ukrajna katonai erejét, amely – az elemzők szerint – a végső határait feszegeti. A helyzetet tovább súlyosbítja a morálvesztés, a katonai dezertálás és a sorozási nehézségek, miközben a Nyugat részéről nem érkezik elegendő támogatás az ukrán hadszíntér megmentésére.
A háború kezdeti, optimistább ukrán célkitűzéseit – például az 2014 előtti határok helyreállítását – mostanra több elemző is elérhetetlennek tartja.
A Nyugat felől érkező folyamatos támogatások ellenére az ellátmány, különösen az európai országok ígért lőszerkészletei, jócskán alulmúlják az ígéreteket. Az Egyesült Államok ugyan komoly készletekkel rendelkezik, ám politikája egyelőre nem mutat túl a csekély létszámú fegyverszállítmányokon, amely csak lassan éri el a harcteret.
Az amerikai stratégák és katonai vezetők szerint Ukrajna sikeres katonai győzelme egyre valószínűtlenebb, és ezzel szemben éppúgy szembe kell néznie, mint Afganisztánnal vagy az iraki háború következményeivel.
A konfliktusban lassú, de folyamatos veszteségek tapasztalhatók, miközben az ukránok katonai kapacitása kimerülőben van, és a belső politikai, gazdasági feszültségek is súlyos kihívásokat jelentenek. Ahogyan egyre több ukrán kezdi elfogadni, hogy a Krím, Donyeck és Luhanszk térsége örökre orosz kézre kerülhet, a posztháborús helyzet megoldása egyre sürgetőbb feladattá válik.
Nyugati oldalon a háború jövőjére vonatkozó elképzelések hiánya több elemző szerint komoly stratégiai hiányosságra világít rá.
NATO-nak és az Egyesült Államoknak immár egyértelműen el kell fogadnia, hogy nincs helye a „bármi áron” hozzáállásnak.
Olyan stratégia kidolgozására van szükség, amely egyértelmű végcélokat fogalmaz meg, lehetőséget nyújt a megegyezésre, és egy stabil Ukrajna újjáépítésére a Nyugat aktív támogatásával. Ahogy a háború elhúzódik, a Nyugatnak el kell fogadnia az ukrán területi veszteségeket, és elő kell készítenie a posztháborús Ukrajna támogatására irányuló programokat.
Borítókép: Egy ukrán címer leesni készül egy orosz támadás után. (Fotó: AFP)