Észak-Korea és Oroszország katonai együttműködése új szintre léphetett, hiszen már nemcsak a kiképzésük alatt álló csapatokról lehet szó, hanem konkrétan Ukrajnában bevetett katonákról is. Két nyugati hírszerzési tisztviselő megerősítette, hogy egy kisebb észak-koreai kontingens már jelen van az ukrán frontvonalon, miközben az oroszok Kurszk térségében állomásozó erőit is támogatják, írja a CNN.
A NATO és a Pentagon hétfői tájékoztatása szerint mintegy tízezer észak-koreai katona tartózkodik Kelet-Oroszországban kiképzésen, ám már most akadhatnak olyanok, akik bekapcsolódtak az aktív harcokba. Egy magas rangú amerikai tisztviselő ugyanakkor elmondta, hogy az Egyesült Államok egyelőre nem tudja megerősíteni a csapatok bevetését. A NATO és az USA diplomáciai lépésekkel igyekszik mérsékelni a helyzetet, miközben Dél-Korea és Japán szintén fokozott figyelemmel kíséri az eseményeket.
Ukrán hírszerzési források is megerősítették, hogy az észak-koreaiak között számos különleges egység található, amelyek városi hadviselésre és beszivárgási műveletekre specializálódtak. Az ukrán területeken való eligazodás azonban kihívásokat jelent számukra, különösen a nyelvi akadályok és a különböző parancsnoki rendszerek miatt. Az ukrán hírszerzés által lehallgatott orosz katonák is aggodalmukat fejezték ki az együttműködés sikerét illetően:
Nem tudjuk, mit kezdjünk velük
– hangzott el egy titkosított rádióbeszélgetésben.
Észak-Korea egyelőre közel tizenháromezer katonát állomásoztat Oroszországban, és az előrejelzések szerint ez a szám növekedni fog, ahogy az észak-koreaiak további katonai tapasztalatokat gyűjtenek. A két ország együttműködése nemcsak katonai szempontból, hanem a fegyverszállítások terén is megvalósul:
Észak-Korea eddig körülbelül kétmillió lőszerrel és jelentős számú tüzérségi eszközzel segítette Moszkvát.
A katonai együttműködés mögötti geopolitikai feszültségek tovább mélyülhetnek, mivel a kínai kapcsolat is fontos szerepet játszik. Az Egyesült Államok diplomáciai lépéseket tett, hogy Kínát is bevonja az észak-koreai csapatmozgások elleni nemzetközi nyomásgyakorlásba, bár sok nyugati tisztviselő szerint Kína nem valószínű, hogy hatékonyan fellép az ügyben.
Borítókép: Kim Dzsong Un, Észak-Korea elnöke egy katonai szemlén (Fotó: AFP)