Az amerikai elnökválasztás hajrájában Donald Trumpnak jó megérzése van:
„Földcsuszamlásszerű választási győzelmet akarunk” – mondja, és úgy véli, hogy valami olyan készülődik, ami túl nagy ahhoz, hogy manipulálni lehessen, írta a német Tagesschau.
– Ez meglepő kijelentés, hiszen a közvélemény-kutatások nem utalnak Trump földcsuszamlásszerű győzelmére. Trump és Harris fej-fej mellett haladnak az Egyesült Államokban és abban a hét csatatérállamban, amely eldöntheti a választást, a váratlan győzelem mégis lehetséges – mondja Scott Keeter, a Pew közvélemény-kutató intézet munkatársa.
– Ha az egyik jelölt csak egy kicsivel is jobban teljesít a vártnál ezekben az államokban – mondja –, akkor az a jelölt megnyerheti az összes államot, még ha csak néhány százalékponttal is.
Aki ebben a hét államban többséget szerez – függetlenül attól, hogy milyen kicsit –, az több mint 90 küldöttet gyűjthet az elektori kollégiumba, amely végül megválasztja az elnököt. Az összes olyan állammal, amelyet Trump már szinte biztosra vehet – például Texas, Florida vagy Ohio –, jóval több mint 310 küldöttet gyűjthet, és így az 538 elektori szavazat egyértelmű többségét szerezheti meg, ami nagyon közel lenne egy földcsuszamlásszerű győzelemhez. Kamala Harris azonban ugyanígy győzni is tudna.
Már kétszer is alábecsülték Trumpot
A közvélemény-kutatók nagyon óvatosak. 2016-ban tévedtek, amikor Hillary Clintont verhetetlennek tartották. 2020-ban is tévedtek, amikor Bident favorizálták, és végül ő győzött a billegő államokban, mindkét alkalommal jelentősen alábecsülték a Trump-szavazók lelkesedését. Ennek egyik oka: a Trump-szavazók nem szeretnek közvélemény-kutatókkal beszélgetni – mondja Charles Franklin, a wisconsini Marquette Egyetem munkatársa.
– Kijelenthető, hogy a Trump-szavazók nem szeretik a médiát és a közvélemény-kutatókat – mondja. És ez minden közvélemény-kutató számára nagy probléma.
– Végül is egyértelmű, hogy a szavazóknak mi a fontos – pártok felett a gazdaság és az életkörülményeik miatt aggódnak, és ezekben Trumpot találják kompetensebbnek. De ha a személyiségről van szó, Harrist talán őszintébbnek tartják – mondja Franklin.
Röviddel a választás előtt csak annyi világos: egyelőre még minden nyitott.