Botrány árnyékolja be Kaja Kallas EU-s külügyi főképviselői meghallgatását

Kaja Kallas külügyi főképviselő-jelölt szerint az EU-nak saját érdeke, hogy bővítse határait és megőrizze szoros kapcsolatát az Egyesült Államokkal. A meghallgatáson visszautasította az ellene felhozott vádakat, és elmondása szerint célként tűzte ki a régió stabilitásának megerősítését.

2024. 11. 12. 11:45
Kaja Kallas
Kaja Kallas Forrás: Európai Parlament
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folyamatban van Kaja Kallasnak, az Európai Unió leendő külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének a meghallgatása. Amennyiben bizalmat szavaznak neki, Joseph Borrell után ő fogja irányítani és kidolgozni az Európai Unió közös kül- és biztonságpolitikáját. 

Az Európai Parlament meghallgatásán Kaja Kallas, Észtország korábbi miniszterelnöke gyorsan üzent azoknak a kritikusoknak, akik szerint túlságosan Oroszországra összpontosít. Megnyitóbeszéde első néhány percében Kallas világossá tette, hogy nem csak Moszkvát tekinti fenyegetésnek. Felsorolta Kínát, Észak-Koreát és Iránt is azok között az országok között, amelyek szerinte a nemzetközi rend által előírt szabályok megváltoztatására törekednek.

Ezzel Kallas hangsúlyozta, hogy a külpolitikai kihívásokra adott válasza szélesebb körű és több országra kiterjedő, mint az orosz–ukrán konfliktus kezelése.

Kijelentései arra utalnak, hogy ha kinevezik az Európai Unió külügyi főképviselőjévé, az EU fokozottabb figyelmet fordítana globális szinten a demokrácia és a nemzetközi szabályok védelmére – nem csupán Kelet-Európában, hanem világszerte.

Kaja Kallas a meghallgatásán azt is kiemelte, hogy az Európai Unió határainak bővítése nem csupán a környező országok, hanem az EU saját érdekében is áll.

 Szomszédaink mai problémái a holnapunk problémái

– fogalmazott, hozzátéve, hogy „a bővítés geostratégiai befektetés, amely az EU érdekeit szolgálja”.

Kallas hangsúlyozta elkötelezettségét a bővítés melletti munka iránt, és bejelentette, hogy szorosan együttműködik majd Marta Kos bővítési biztossal és Dubravka Suica mediterrán térségért felelős biztossal, hogy megerősítsék a régió stabilitását és gazdasági integrációját. Kallas szavai szerint az EU bővítése nemcsak politikai, hanem stratégiai célkitűzés, amely a kontinens hosszú távú biztonságát és fejlődését szolgálja.

Kijelentette, hogy már a hivatalba lépése előtt kapcsolatot létesít az új amerikai adminisztrációval. Kallas elmondása szerint már találkozott az új alelnökkel, J. D. Vance-szel is. 

Azt látom világszerte, hogy mi vagyunk a legerősebb szövetségesek, és ezt a kapcsolatot fenn kell tartanunk

– mondta Kallas, hangsúlyozva a transzatlanti szövetség jelentőségét.

Kallas szerint Amerika és az EU együttműködése elengedhetetlen a globális kihívások kezelésében, és prioritásként kezeli a szoros együttműködés fenntartását az új amerikai vezetéssel.

A meghallgatás során felmerültek az észt médiában nemrég megjelent hírek is, amelyek szerint Kallas férjének üzleti vállalkozása az ukrajnai háború kirobbanása után is folytatta kereskedelmi tevékenységét Oroszországban. 

Ezek az állítások teljesen tévesek, az észt média részletesen kivizsgálta ezt az ügyet, és minden érdeklődő megtalálhatja a valós tényeket

– válaszolta Kallas. 

Borítókép: Kaja Kallas (Forrás: Európai Parlament)

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.