Demokrata győzelemnek örülne Spanyolország

Spanyolország számára előnyösebb lenne Kamala Harris győzelme az amerikai választásokon, elsősorban a szocialista spanyol kormány progresszív politikai álláspontja miatt.

2024. 11. 05. 20:58
A spanyolok Kamala Harris győzelmét várják az amerikai elnökválasztáson
A spanyolok Kamala Harris győzelmét várják az amerikai elnökválasztáson Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kamala Harris győzelmének örülne Spanyolország. A dél-európai országot sújtó, több mint kétszáz halálos áldozattal járó vihar és az azt követő áradások ellenére szoros figyelmet kap az amerikai elnökválasztás is a helyi sajtóban, különösen azért, mert egy esetleges amerikai vezetőváltás komoly hatást gyakorolhat az országra. Több spanyol elemző és politikai szakértő is úgy gondolja, hogy a demokrata jelölt sikere esetén lehetne leginkább fenntartani a jelenlegi spanyol kormány számára előnyös kapcsolatokat. Ezt főként azok az elemzők vélik így, akik az Európai Unióval fenntartott stabil és kooperatív viszonyt kiemelten fontosnak tartják.

Donald Trump visszatérése szerintük bizonytalanságot hozna, mivel korábbi elnöksége alatt is gyakran feszültté váltak a Spanyolországgal fenntartott amerikai kapcsolatok, különösen a kereskedelmi, klímapolitikai és bevándorlási kérdésekben való eltérő felfogások miatt.

A spanyolok attól tartanak, hogy Trump hatalomra kerülése esetén magasabb importvámokkal sújtaná az EU-t, ami miatt a spanyol mezőgazdasági és ipari termékek amerikai exportja jelentősen visszaesne. Egy ilyen lépés pedig veszélybe sodorná Spanyolország kereskedelmi érdekeit és gazdasági növekedését.

A dél-európai ország ráadásul elkötelezett a klímavédelem, a megújuló energiaforrások fejlesztése mellett, miközben Trump első elnöksége alatt kiléptette az Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezményből. Ez utóbbi újbóli megválasztása esetén ismét napirendre kerülhet, ami Spanyolország valamennyi klímapolitikai célkitűzését hátráltatná.

A migrációs politika kapcsán is jelentősen eltér Donald Trump és a szocialista (PSOE) Pedro Sánchez elképzelése. Spanyolország egy humanitáriusabb és reformorientált bevándorláspolitikát kíván fenntartani, amihez Kamala Harris megközelítése sokkal jobban illeszkedik, tehát könnyebb lenne az ő vezetése mellett fenntartani az ilyen típusú együttműködéseket is. Trump politikája a spanyol kormány számára egy szigorúbb környezetet teremthet, ami megnehezítheti Madrid migrációs stratégiáit.

Akadnak persze támogatói is Donald Trumpnak Spanyolországban. Vannak, akik úgy gondolják, hogy az általa visszahozni kívánt erősebb gazdasági protekcionizmus némely spanyol gazdasági érdekcsoport számára kedvező lehetne. Egy republikánus vezetés véleményük szerint erős gazdasági együttműködést hozhatna létre, amely a dél-európai ország munkahelyeire és energetikai projektjeire is pozitív hatást gyakorolhatna.

Összességében azonban azt lehet mondani, hogy legtöbb témával foglalkozó elemzés szerint Spanyolország számára Kamala Harris az előnyösebb választás az általa kínált stabilabb és kiszámíthatóbb külpolitikai irányvonal miatt.

Borítókép: A spanyolok Kamala Harris győzelmét várják az amerikai elnökválasztáson (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.