Elnökválasztás Romániában: Az algoritmusok fogságában

Románia elnökválasztásának első fordulójában a közvéleményt meglepte Călin Georgescu sikere. Az ismeretlenségből 23 százalékos támogatottságig jutó jelölt eredménye azonban nem csupán politikai kérdéseket vet fel, hanem a modern demokrácia alapjait is megkérdőjelezi. Vajon ki irányítja a választók döntéseit: a kampánystábok vagy az algoritmusok?

Forrás: Krónika2024. 11. 27. 12:03
Călin Georgescu, román elnökjelölt nyilatkozik a sajtónak a 2024. november 24-i romániai elnökválasztás első fordulója után (Fotó: AFP)
Călin Georgescu, román elnökjelölt nyilatkozik a sajtónak a 2024. november 24-i romániai elnökválasztás első fordulója után (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gazda Árpád véleménycikke szerint a romániai elnökválasztás eredményei párhuzamba állíthatók egy másik, kevésbé politikai jellegű történettel: a házi napelemrendszerek támogatására kiírt romániai pályázatok sorshúzásos ötletével. Ahogyan korábban a napelem-pályázatok esetében a technikai jártasság volt döntő, úgy a politikában a közösségi média algoritmusai játszanak egyre nagyobb szerepet a választói döntések befolyásolásában.

Az erdélyi Krónikában megjelent véleménycikk szerint Călin Georgescu az algoritmusok erejét maximálisan kihasználva emelkedett ki az ismeretlenségből.

A TikTok platformján nemcsak saját üzeneteit juttatta el széles közönséghez, hanem gondosan tervezett stratégiával biztosította, hogy az ellenjelöltek kampányai mellett is az ő tartalmai jelenjenek meg. A közösségi médiára és az algoritmusokra épített siker azonban kérdésessé teszi, hogy mennyire tekinthető hitelesnek a jelölt és a kampánya.

A szerző a román politikai színtér korábbi meglepetéseredményeit is felidézi, például George Simion vagy a Dan Diaconescu Néppárt sikereit, ugyanakkor rámutat: ezek a váratlan győzelmek a politikai rendszer hiányosságait tükrözik. 

Az ország nem tudott olyan politikai vezetőket felmutatni, akik hitelesen képviselnék a választók érdekeit, így a „messiásvárás” hangulata egyre erősödik.

A cikk arra is kitér, hogy az algoritmusok ereje nemcsak Romániában, hanem a világ számos pontján befolyásolja a választási eredményeket. Az amerikai elnökválasztások példáját idézve a szerző megfogalmazza: a közösségi portálok algoritmusai csapdába vitték a demokráciát, majd ironikusan megjegyzi: 

ha nem történik meg ezzel a helyzettel való szembenézés, akár azt is javasolhatjuk, hogy válasszák ki sorshúzással Románia következő elnökét

A cikk végkövetkeztetése szerint Georgescu első fordulós sikere világossá tette, hogy a politikai győzelem manapság kevésbé szól a választók tényleges problémáinak megoldásáról, és sokkal inkább a közösségi médiás láthatóság és az algoritmusok ismeretén múlik.

Borítókép: Călin Georgescu, román elnökjelölt nyilatkozik a sajtónak a 2024. november 24-i romániai elnökválasztás első fordulója után (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.