Először készült felvétel egy Tejútrendszeren kívüli csillagról + videó

Először sikerült közeli képet készíteni egy csillagról, amely a Tejútrendszeren kívül található. A 160 000 fényévre lévő WOH G64, egy hatalmas vörös szuperóriás, újabb betekintést nyújt az univerzum egyik leglátványosabb és legvégzetesebb csillagfejlődési szakaszába. A megfigyelt objektum a Nagy Magellán-felhőben található, amely egy kísérőgalaxisunk.

2024. 11. 23. 10:23
A WOH G64 csillag művészi lenyomata. Ez az első olyan csillag, amelyet a galaxison kívülről, közelről sikerült lefényképezni. (Fotó: Handout / Európai Déli Obszervatórium / AFP) / SZERZŐI HASZNÁLATRA KORLÁTOZOTT - KÖTELEZŐ CREDIT „AFP PHOTO /European Southern Observatory ” - Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A WOH G64 mintegy 2000-szer nagyobb, mint a Nap, és vörös szuperóriásként osztályozzák. A csillag élete végső szakaszában hatalmas mennyiségű gázt és port bocsát ki, mielőtt szupernóva-robbanássá alakulna – írta meg az abc.com.

Egy tojás alakú gáz- és porképződményt fedeztünk fel, amely szorosan körülöleli a csillagot

– mondta Keiichi Ohnaka asztrofizikus, hozzátéve: ez azért izgalmas, mert utalhat arra, hogy a csillag haláltusája során drasztikus anyagkilökődések zajlanak.

A kutatók már évtizedek óta ismerik a WOH G64-et, amelyet méretei miatt óriáscsillagnak neveznek. Az elmúlt tíz év során azonban a csillag jelentős változásokat mutatott, amelyeket a tudósok most először figyelhettek meg ilyen részletességgel.

Ez ritka alkalmat ad arra, hogy egy csillag életének utolsó szakaszát valós időben tanulmányozzuk

– mondta Gerd Weigelt, a tanulmány társszerzője és a Max Planck Rádiócsillagászati Intézet professzora.

A vörös szuperóriások, például a WOH G64, létezésük utolsó szakaszában gáz- és porköpenyt szórnak szét. Ez az intenzív folyamat több ezer évig is eltarthat, mielőtt a csillag végül felrobban.

Ez az egyik legextrémebb ilyen típusú csillag, és bármilyen jelentős változás közelebb hozhatja a szupernóva-robbanáshoz

– magyarázta Jacco van Loon, a Keele Egyetem obszervatóriumának igazgatója, aki már az 1990-es évek óta tanulmányozza a WOH G64-et.

Ez az áttörés nemcsak a csillagászati technológiák fejlődését bizonyítja, hanem új ablakot nyit a távoli galaxisok csillagfejlődési folyamataira. Az ESO kutatói szerint a WOH G64 további vizsgálata segíthet megérteni, hogyan alakulnak ki és bomlanak szét az univerzum legnagyobb csillagai, végül egy szupernóva-robbanással nyomot hagyva az univerzum történetében.

 

Borítókép: A WOH G64 csillag művészi lenyomata. Ez az első olyan csillag, amelyet a galaxison kívülről, közelről sikerült lefényképezni  (Fotó: Handout/Európai Déli Obszervatórium/AFP) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.