Európa lemarad a fegyverkezési versenyben

Pierre Vandier, a NATO Transzformációs Parancsnokságának (Supreme Allied Commander Transformation, SACT) vezetője szerint Európának gyökeresen át kell alakítania fegyverkezési szabályozását, ha lépést akar tartani a globális versenyben. Az admirális a Politico interjújában bírálta a lassúságot és a túlzott bürokráciát, amelyek akadályozzák az EU védelmi kapacitásainak fejlesztését.

Forrás: Politico2024. 11. 26. 15:31
Pierre Vandier, a NATO Transzformációs Parancsnokságának (Supreme Allied Commander Transformation, SACT) vezetője.
Pierre Vandier, a NATO Transzformációs Parancsnokságának (Supreme Allied Commander Transformation, SACT) vezetője. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pierre Vandier, a NATO újonnan kinevezett tisztviselője a Politicónak adott interjúban éles kritikát fogalmazott meg az európai fegyverkezési rendszerekkel kapcsolatban. 

Európa nem tudja megnyerni a jövő fegyverkezési versenyét azzal a szabályrendszerrel, amelyet jelenleg magára erőltetett

– mondta az admirális. Hozzátette, hogy az európai védelmi beszerzéseket és fegyvergyártást túlzott bürokrácia és óvatosság bénítja.

Vandier szerint a szabályozások „túlzott megfelelésre” kényszerítik a gyártókat, akiknek biztosítaniuk kell, hogy a legyártott eszközök még 15 év múlva is kifogástalan állapotban legyenek. 

Még egy csavar sem hiányozhat

– hangsúlyozta, példaként említve a francia Griffon páncélozott szállító járműveket, amelyek tervezését a szabványok miatt módosítani kellett. Az admirális reméli, hogy a jövő évi hágai NATO-csúcstalálkozó az EU számára egyértelmű üzenetet fog küldeni: 

Ha a fegyverkezési versenyben maradni akarnak, változtassanak a szabályaikon

Az európai országok jelenleg az orosz–ukrán háború miatt sürgetik védelmi kapacitásaik bővítését, különösen a lőszertermelés terén. Ennek ellenére az EU még mindig messze elmarad Oroszországtól a gyártási kapacitások terén. Vandier úgy véli, hogy az európai védelmi rendszerek lassúsága nemcsak a szabályozásból, hanem pszichológiai tényezőkből is fakad. 

Sokan azt mondják, hogy nem lehet megcsinálni, mert a jogszabályok ilyenek vagy a szerződési feltételek olyanok

– mutatott rá a parancsnok, aki szerint Európának az Egyesült Államok példáját kellene követnie technológiai és innovációs területen.

Az Egyesült Államokhoz képest Európa kockázatkerülő mentalitása hátráltatja a szükséges fejlesztéseket. Vandier kiemelte, hogy míg az amerikai haditengerészet hajói naponta képesek frissítéseket kapni, addig Európában éveket kell várni például egy francia fregatt harci rendszerének korszerűsítésére.

Az amerikaiak lelkesedése és kockázatvállalási képessége alapvető fontosságú. Európában nem vállalunk kockázatot

– fogalmazott az admirális, sürgetve, hogy az EU felgyorsítsa és egyszerűsítse fegyverkezési folyamatait.

Borítókép: Pierre Vandier, a NATO Transzformációs Parancsnokságának (Supreme Allied Commander Transformation, SACT) vezetője (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.