A Bild információi szerint a Szászországi Tartományi Rendőrkapitányság (LKA) mobil egysége fogta el Guntermannt, Jena és Weimar között. A tervek szerint Guntermannt a Szövetségi Legfelsőbb Bíróság elé állítják. 2023 szeptemberében a szövetségi ügyész és az LKA tízezer eurós díjat tűzött ki Németország legkeresettebb szélsőbaloldali aktivistájának fejére. Guntermann már 2018-ban a szövetségi ügyészség szerint a Kalapácsbanda központi figurája volt, és 2020 óta bujkált.
A szövetségi ügyészség szerint a banda egy bűnözőszervezet része, amely elutasítja a jogállamiságot.
Szászország belügyminisztere, Armin Schuster (CDU) a letartóztatás után a Bildnek nyilatkozva kiemelte a rendőrség sikerét, melyet kiemelkedő eredménynek nevezett, hozzátéve, ez a férfi volt az egyik legkeresettebb baloldali szélsőséges, aki ellen több elfogatóparancs is volt. Schuster köszönetet mondott a szászországi LKA-nak is a kiemelkedő eredményért. Az LKA közleménye szerint a vádlottat több, politikai indítékú testi sértésben való részvétellel gyanúsítják,
áldozataik közül többen súlyos sérüléseket szenvedtek.
Guntermann ujjaira a „Gyűlölet” és a „Zsaruk” szavakat tetoválta. 2018-ban 19 hónap börtönbüntetést kapott súlyos közösség elleni erőszak miatt, amiért többek között kővel dobálta meg a lipcsei bíróságot. Egy neonáci bár elleni támadásban is részt vett, valamint abban a budapesti támadásban is, ahol nyolc német szélsőbaloldali februárban több embert is megtámadt, baseballütőkkel és könnygázzal súlyosan megsebesítve őket. A szász nyomozók állítólag azonnal felismerték őt a felvételeken.
Ilaria Salis EP-képviselő
Guntermann bandájának a tagja később EP-képviselő lett, felhasználva az azzal járó mentelmi jogot. Ahogy arról lapunk már beszámolt, Salis is részt vett abban a véres támadásban, amelyet fényes nappal követtek el Budapesten. A támadást egy biztonsági kamera rögzítette. Az Ilaria Salist jelölő Zöldek és az Olasz Baloldal Szövetsége 6,7 százalékkal került be az Európai Parlamentbe. A bűncselekmény-sorozat felderítésére a Budapesti Rendőr-főkapitányság külön nyomozócsoportot hozott létre. Az eset kapcsán Kovács Zoltán is megszólalt.
Február közepe óta Ilaria Salis apja, Roberto Salis bejárja az európai médiát, kijelentve, hogy aggódik lánya biztonságáért, amíg Magyarországon tartózkodik. Ezért Olaszországban házi őrizetét kérték, amiről Szijjártó Péter külügyminiszter azt nyilatkozta, hogy »a bíróság fog dönteni, amely független szerv».
– írta az államtitkár.
A magyar kormány a Salis ellen folyamatban lévő magyarországi bírósági eljárás folytatása érdekében tervezi mentelmi jogának visszavonását. Ezzel párhuzamosan Olaszországban is politikai vita dúl Salis szerepéről, baloldali körök a „fasiszta ellenállás” szimbólumává emelték az ügyét. A Salis-ügy egyre inkább politikai színezetűvé válik, az Európai Parlament baloldali és a magyar kormány közötti ideológiai konfliktus tükröződik benne.
Salis arra kéri EP-kollégáit, hogy a mentelmi jogáról szóló döntésük során ne pártpolitikai szempontokat, hanem az EU hitelességét és alapértékeit tartsák szem előtt.
Borítókép: Ilaria Salis egy beszélgetésen vesz részt, ahol beszél a budapesti eseményekről. (Fotó:AFP)