Itt vannak az amerikai elnökválasztások legmeghökkentőbb eseményei

Az amerikai elnökválasztások története tele van drámával és meglepő fordulatokkal. Ronald Reagan elsöprő 1984-es győzelme éppúgy emlékezetes, mint John F. Kennedy fiatalos belépése az elnöki hivatalba vagy Joe Biden idős kora, amikor átvette a vezetést. Barack Obama rekordot döntő szavazatarányától a vitatott 1876-os választásig, minden esemény egy újabb fejezetet ír az amerikai politika izgalmas könyvébe.

2024. 11. 03. 8:54
Az amerikai elnökválasztásra szegeződik a világ szeme
Az amerikai elnökválasztásra szegeződik a világ szeme Fotó: Getty Images via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai elnökválasztások számos lenyűgöző rekordot és meghökkentő eseményt hoztak magukkal az évtizedek során. Az egyik legfigyelemreméltóbb eset 1984-ből származik, amikor Ronald Reagan 525 elektori szavazatot szerzett, míg ellenfele, Walter Mondale-nek mindössze 13 szavazatra futotta. Ez a választási győzelem hatalmas különbséget mutatott a két jelölt között.

Még érdekesebb, hogy a történelem során John F. Kennedy volt a legfiatalabb elnök, aki mindössze 43 évesen, 1961-ben kezdte meg hivatali időszakát. Ezzel szemben Joe Biden 2021-ben 78 évesen a legidősebb elnök lett, amikor átvette a hivatalát. 

Joe Biden már jócskán megette a kenyere nagy részét, mire az Egyesült Államok elnöke lett
Joe Biden már jócskán megette a kenyere javát, mire az Egyesült Államok elnöke lett. Fotó: AFP

Barack Obama 2008-ban 69,5 millió szavazatot kapott az elnökválasztáson, ezzel megdöntve a szavazatszámban mért rekordot.

Barack Obama átütő erőt képviselt, amikor először megnyerte az amerikai elnökválasztást. Fotó: AFP

A legkisebb részvételi arányú elnökválasztás 1996-ban zajlott, amikor a szavazásra jogosult választók mindössze 49 százaléka vett részt a voksoláson. Bill Clinton újraválasztása mellett jelentős politikai apátia is érzékelhető volt. Ezzel szemben a legmagasabb részvételi arány 1900-ban történt, körülbelül 73,7 százalékkal, amikor William McKinley és William Jennings Bryan között zajlott a verseny. Ekkor a választások iránti érdeklődés és elköteleződés nagyon magas volt, tükrözve az amerikai politikai élet dinamikáját.

Volt idő, amikor alig akartak elnököt választani az Egyesült Államokban
Volt idő, amikor alig akartak elnököt választani az Egyesült Államokban. Fotó: AFP/Getty Images

A történelem egyik legérdekesebb fordulatát John Quincy Adams 1825-ös megválasztása jelentette, aki anélkül lett elnök, hogy többségi szavazatot kapott volna, mivel a választott kollégium döntött arról, hogy őt választja. 

De az 1960-as elnökválasztási vita is figyelemre méltó volt, amely Kennedy és Nixon között zajlott. Ez volt az első élő televíziós közvetítés, és Kennedy megjelenése és magabiztossága döntő hatással volt a nézők véleményére.

Richard Nixon és John Kennedy összecsapását közvetítette először az amerikai tévé
Richard Nixon és John Kennedy összecsapását közvetítette először az amerikai tévé. Fotó: AFP

A legtöbb alkalommal Franklin D. Roosevelt nyerte meg az elnökválasztást, a politikus négyszer győzött a megméretésen. Az eset után akkora volt a felháborodás, hogy végül meg is változtatták a rendszert, amelynek célja az volt, hogy megakadályozza a negyedik mandátumot. Botrány bőven akadt az történelem során az amerikai elnökválasztások körül. Volt olyan, ami hosszú hónapokra is elhúzta a végeredményt kihirdetését. Az 1876-os elnökválasztás eredményei annyira vitatottak voltak, hogy Rutherford B. Hayes csak márciusban került hivatalba.

Rutherford B. Hayes győzelme hónapokig kérdéses volt
Fotó: Roger-Viollet via AFP

 

Borítókép: Az amerikai elnökválasztásra szegeződik a világ szeme (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.