Izrael-ellenes vandál akciók Nagy-Britanniában

Egyesült Királyság-szerte zsidó intézményeket és egyetemi épületeket értek vandál támadások, amikor a palesztinpárti aktivisták a Balfour-nyilatkozat évfordulóján Izrael ellen tüntettek. Az esetek felháborodást váltottak ki, míg a hatóságok gyűlölet-bűncselekményként kezelik az ügyet.

2024. 11. 03. 11:29
A londoni külügyminisztérium épületét is célba vették az aktivisták, vörös festékkel azt írták rá: „Nagy-Britannia bűnös”.
A londoni külügyminisztérium épületét is célba vették az aktivisták, vörös festékkel azt írták rá: „Nagy-Britannia bűnös”. Fotó: Anadolu via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Balfour-nyilatkozat 107. évfordulóját Nagy-Britanniában radikális palesztinpárti aktivisták megmozdulásokkal és vandalizmussal „ünnepelték”, amelyek célkeresztjében egyetemek, zsidó jótékonysági szervezetek és más zsidó intézmények álltak. Az Egyesült Királyság több városában – köztük Manchesterben, Londonban és Cambridge-ben – zajlottak az incidensek, amelyek közül több esetet gyűlölet-bűncselekményként kezel a rendőrség.

Manchesterben, a University of Manchester kémiai épületében két aktivista maszkban betört egy üvegvitrint, és elvitték Izrael első elnökének, Chaim Weizmannnak két szobrát. Az akciót a Palestine Action vállalta magára, amely az Izrael elleni kritikát a brit gyarmati múlt bűneivel indokolta. A Weizmann-szobrok elrablása mellett vörös festékkel fújták le az egyetem különböző épületeit és kutatási központjait.

A megmozdulások egyik londoni célpontja a Britain Israel Communications and Research Centre épülete volt, amelyet szintén vörös festékkel fújtak le az aktivisták, azzal vádolva az intézményt, hogy az izraeli fegyvergyártásból származó pénzből működik. Az épület egy részét az izraeli Jaffa Intézet brit barátai foglalják el, amely jótékonysági szervezet oktatást és szociális támogatást nyújt Izraelben.

A Cambridge-i Egyetemen a Palestine Action az intézmény gyarmati múltját vette célba. Kritikát fogalmaztak meg Arthur Balfour portréja kapcsán, amely korábban a Trinity College falait díszítette, valamint bírálták a Material Science tanszék izraeli fegyvergyártókkal való együttműködését.

Más tanszékek falait vörös festékkel fújták le, a Cambridge-i Egyetem gyarmati örökségét vádolva a palesztin népirtásban való bűnrészességgel.

A megmozdulások nemzetközi visszhangot váltottak ki. Phil Rosenberg, a brit zsidó közösség képviselője elítélte a vandalizmust és a megfélemlítési kísérleteket, kiemelve, hogy a zsidó közösséget ellenséges környezetben hagyja a brit közélet egy része. Andy Burnham, Manchester polgármestere teljes körű vizsgálatot ígért, és biztosította a zsidó közösséget a hatóság támogatásáról.

 

Borítókép: A londoni külügyminisztérium épületét is célba vették az aktivisták (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.