Telegram-botrány: Franciaország után Belgiumban is vizsgálat indult a népszerű alkalmazás ellen

A Telegram, a világ egyik legnépszerűbb üzenetküldő alkalmazása újabb botrányba keveredett. A belga és francia hatóságok közös vizsgálatot indítottak a platform ellen, amely már évek óta a bűnözők kedvelt kommunikációs eszköze.

Forrás: ZN.ua2024. 11. 02. 19:26
Telegram  alkalmazás
Telegram alkalmazás Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miért került célkeresztbe a Telegram?

A ZN.ua által közzétett információk szerint a belga szövetségi ügyészség és francia partnerei együttműködnek a Telegram-ügy kivizsgálásában. A hatóságok aggályosnak tartják, hogy az alkalmazásban szinte teljesen hiányzik a moderáció, ami lehetővé teszi a bűnözők számára, hogy zavartalanul folytathassák illegális tevékenységeiket.

Pavel Durov, a Telegram vezérigazgatója és társalapítója
Pavel Durov, a Telegram vezérigazgatója és társalapítója Fotó: Getty Images via AFP

A vizsgálat nem előzmény nélküli: Belgiumban már 2020 óta folyik nyomozás az ügyben. A hatóságok szerint szinte minden fegyverkereskedelemmel kapcsolatos nyomozás során felmerül a Telegram használata a gyanúsítottak között.

Nemzetközi összefogás a Telegram ellen

A helyzet komolyságát jelzi, hogy a két ország „közös nyomozócsoportot” (JIT) hozott létre. Ez lehetővé teszi számukra, hogy közvetlenül megosszák egymással a vizsgálatok eredményeit és összehangolják műveleteiket, akár külföldi területeken is.

Franciaországban nemrég őrizetbe vették Pavel Durovot, a Telegram alapítóját és vezérigazgatóját, ahogy arról lapunk is beszámolt. A milliárdost azzal vádolják, hogy a közel 950 millió felhasználóval rendelkező platform nem tesz megfelelő lépéseket a bűncselekményekkel és büntetendő tartalmakkal kapcsolatos üzenetek terjedése ellen.

A Telegram népszerűsége töretlen

Annak ellenére, hogy a Telegram körül egyre több a botrány, a platform népszerűsége töretlen. Ukrajnában például továbbra is ez a legfontosabb hírforrás: a lakosság 73 százaléka innen tájékozódik – jegyzi meg a ZN.ua. Az alkalmazás használata a hétköznapi kommunikációban is jelentősen megnőtt, elérve a 81 százalékot.

Biztonsági kockázatok és korlátozások

Az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács a közelmúltban bejelentette, hogy korlátozzák a Telegram használatát az állami szervekben, katonai alakulatoknál és kritikus infrastruktúrákban. A döntés hátterében a Nemzeti Kiberbiztonsági Koordinációs Központ ajánlása áll.

A Telegram körüli botrányok és vizsgálatok rávilágítanak arra, hogy a népszerű kommunikációs platformok milyen komoly biztonsági kockázatokat jelenthetnek. A hatóságok és a technológiai cégek közötti együttműködés kulcsfontosságú lehet a jövőben, hogy megtalálják az egyensúlyt a szólásszabadság és a biztonság között a digitális térben.

Borítókép: Telegram alkalmazás (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.