A károkat akarták elhárítáni, végül meghalt egy munkás, egy másik pedig megsérült az árvízkatasztrófában érintett valenciai Massanassában. A két szakember az egyik iskolában dolgozott, amikor az október 29-ei viharban meggyengült tetőszerkezet rájuk omlott. A kiérkező mentők egyiküket már nem tudták megmenteni, a másik férfit láb- és fejsérüléssel szállították kórházba.
A valenciai elnök, Carlos Mazón rendkívüli értekezletet hívott össze vasárnap délutánra, hogy kollégáival elemezze a történteket, valamint megtegye a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy hasonló baleset ne fordulhasson elő az ítéletidőben károsult épületekben. Egyúttal részvétét fejezte ki az elhunyt munkás hozzátartozóinak csakúgy, mint Pedro Sánchez miniszterelnök, aki az X-en azt írta:
Elhivatottsága és odaadása a legjobb példa a közszolgálatra
A rendőrség szakemberei kivizsgálják a történteket, és a baleset okainak feltárása mellett arra kíváncsiak, hogy fennáll-e az iskola teljes összeomlásának veszélye.
A tragédia alig néhány órával azután történt, hogy az oktatási dolgozókat képviselő szakszervezetek egy több mint ötezer fős tüntetést tartottak szombaton Valencia belvárosában, melyen követelték a régióvezető, a regionális oktatási miniszter, valamint a kormányfő lemondását. A demonstrációt, amelyen tanárok, szülők és diákok is részt vettek, azért hívták össze, mert szerintük kaotikus körülmények között zajlik az árvízkárosult települések iskoláinak tisztítása és újranyitása.
Többen arról beszéltek, hogy a tanárok maguk végzik a takarítási munkákat az oktatási intézményekben, mert a kormány magukra hagyta őket, de sérelmeik között emelték ki azt is, hogy lassan négy héttel a katasztrófa után egyes településeken még mindig nem tudnak iskolába menni a gyerekek, illetve hogy a katasztrófát átélt kiskorúak nem kapnak pszichológiai támogatást a történtek feldolgozása érdekében. Emellett csakúgy, mint a két héttel ezelőtti, több mint 130 ezer fős tüntetésen, azzal is vádolták a valenciai és a központi spanyol kormányt, hogy nem figyelmeztette időben a lakosságot a vihar közeledtére.
A szombati demonstrációval egy időben újabb konfliktus alakult ki az árvízkatasztrófa epicentrumaként emlegetett Paiportában, ahol a lakók korábban sárral dobálták meg Pedro Sánchez kormányfőt, akit végül ki kellett menekíteni a településről. A helyiek ezúttal Margarita Robles védelmi miniszterrel kerültek összetűzésbe, aki az irányítása alatt álló katonák munkáját felügyelte a hétvége folyamán. Néhány lakó arra panaszkodott neki, hogy a garázsokban és pincékben felhalmozódott sár és törmelék eltávolítása lassan egy hónappal az árvíz után sem halad megfelelően.
A miniszter a kritikákra reagálva hárítani igyekezett a felelősséget és közölte, hogy takarítási és helyreállítási munkák sorrendjét a polgármesterek, illetve a regionális vezetők határozzák meg, de a követendő alapszabály ilyen esetekben az, hogy előbb a közterületeket kell megtisztítani és csak ezután következnek a magántulajdonban lévő helyiségek. Magyarázatai azonban nem nyugtatták meg a lakosokat, akik azt kérdezték, hogy a miniszternek miért kellett odautaznia, ha nem tud érdemi megoldást kínálni számukra. Robles erre már ingerülten reagált, majd azzal védekezett, hogy a hadsereg nyolcezer katonája hetek óta a helyszínen dolgozik.
A konfliktusról készült felvétel gyorsan elterjedt a közösségi médiában, ahol sokan a miniszter lemondását követelték heves reakciója miatt. A valenciai kormány szóvivője is megszólalt, aki Robles kijelentéseit abszurdnak, helytelennek és embertelennek nevezte, majd hozzátette, hogy szerinte a miniszternek nem a helyieket kellene hibáztatnia, hanem bocsánatot kellene kérnie tőlük a történtek, illetve a kommunikációs stílusa miatt.
Borítókép: Munkásokra omlott egy épület, ami a valenciai árvízben rongálódott meg (Fotó: AFP)