A lengyel elnökség hat hónapja alatt az unió különféle miniszteri ülésein Varsó irányítja a napirendet, és meghatározó szerepet játszik az unió politikai prioritásainak kialakításában. Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, Lengyelország EU-ügyekért felelős államtitkára szerint az elnökség fő üzenete a biztonság lesz, amely az ukrajnai háború és annak EU-ra gyakorolt hatása miatt kulcsfontosságú – írja a Politico.
Biztonsági prioritások
A lengyel elnökség fő célja a biztonság különböző dimenzióinak megerősítése. Ez magában foglalja a katonai, energetikai, gazdasági, élelmiszer-, klíma-, egészségügyi és információbiztonságot. Az ukrajnai háború és az Oroszországgal szembeni fellépés különösen hangsúlyos lesz, hiszen Varsó az EU védelmi iparának megerősítését és Ukrajna támogatásának fenntartását szorgalmazza.
Katonai biztonság
Az ukrajnai háború elhúzódó konfliktusa és az Oroszország által jelentett fenyegetés miatt Lengyelország az EU védelmi kiadásainak növelését és a katonai-ipari komplexum fejlesztését helyezi előtérbe. Az Európai védelmi ipari programban Varsó azt szeretné, ha a tagállamok közös forrásokat biztosítanának a védelmi projektek megvalósítására. Ez a terv azonban komoly ellenállásba ütközhet olyan tagállamok részéről, mint Németország és Hollandia, amelyek hagyományosan ellene vannak a közös uniós adósságvállalásnak.
Lengyelország már most is kiemelkedik a NATO-tagállamok közül: 2024-ben a GDP 4,7 százalékát kívánja védelemre fordítani, amely a legmagasabb arány az észak-atlanti szövetségen belül. Varsó emellett a Keleti Pajzs nevű, 2,3 milliárd eurós program részleges EU-finanszírozását is szorgalmazza, amely a Belarusszal és Oroszországgal közös határ védelmét erősítené meg.
Energiabiztonság, információbiztonság
Lengyelország csökkentené az Európai Unió függését az orosz energiától, és az alternatív energiaforrások és infrastruktúrák fejlesztését szorgalmazza. Az energetikai függetlenség előmozdítása együtt jár az energiaárak stabilizálásának céljával is. A dezinformáció elleni fellépés is kiemelt prioritás lesz. Varsó szerint az álhírek és az információs hadviselés az orosz hibrid háború részei, amelyek komoly fenyegetést jelentenek az unió stabilitására.
A lengyel elnökség a gazdasági biztonsággal is foglalkozni fog, és ez az a terület, ahol Trump nagy szerepet játszik. Az elnökválasztási kampány során Donald Trump azt ígérte, hogy vámokat vet ki az Egyesült Államokba érkező importra, az EU pedig válaszlépésekre készül – írja a brüsszeli lap.
– Ma még senki sem tudja pontosan, hogy Trump elnök mit fog tenni a vámkorlátok ügyében – mondta Sobkowiak-Czarnecka.
Annak ellenére, hogy Lengyelország az európai védelmi ipar megerősítésére szólít fel, félő, hogy Varsó – Washingtonnal történelmileg szoros kapcsolatokat ápolva – Trump nyomására gyengülhet. – Trump arra fog kényszeríteni minket, hogy többet költsünk, ehhez kétség sem férhet – mondta egy másik uniós diplomata.
Elnöksége alatt Varsónak foglalkoznia kell a védelmi ipari programmal. amely egy 1,5 milliárd eurós alap, és a blokk fegyvergyártó vállalatait segíti. Ez csak töredéke annak, amit az EU-nak el kell költenie; Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kijelentette, hogy a blokknak ötszázmilliárd eurós további védelmi forrásra van szüksége a következő évtizedben.
Lengyelország gyorsan fegyverkezik, és halad afelé, hogy Európa legnagyobb szárazföldi hadseregével rendelkezzen, de eddig a vadászgépek, harckocsik és tüzérségi eszközök nagy részét az Egyesült Államokból és Dél-Koreából szerezte be. Lengyelország az amerikai fegyverek első öt importőrének egyike.
Az új Trump-kormányzattal való súrlódási pont valószínűleg Ukrajna lesz, Lengyelország ugyanis határozottan támogatja Kijevet az orosz vereség reményében. Itt Varsó és Washington álláspontja drasztikusan eltér egymástól – mondta Antonio Missiroli, a NATO korábbi főtitkárhelyettese.