A Balti-tenger környéki országok egyre nagyobb aggodalommal figyelik a tenger alatti infrastruktúra sérüléseit. A sorozatos kábelkárok, beleértve a telekommunikációs kábeleket és a gázvezetékeket, növekvő biztonsági fenyegetést jelentenek a térség számára. Az Északi Áramlat-vezetékek megrongálódása óta több hasonló eset történt, legutóbb pedig egy elektromos kábel sérült meg az Estlink 2 vonalon.
A finnek már tavaly óta vizsgálják a Balticconnector gázvezeték sérülését, míg a svéd hatóságok két telekommunikációs kábelt érintő esetet vizsgálnak. Az esetek hatására Finnország, Észtország és más szövetséges országok kérték a NATO fokozott katonai jelenlétét a stratégiailag fontos infrastruktúra védelme érdekében.
Alexander Stubb, Finnország elnöke megerősítette, hogy a finnek több szinten is válaszolnak a károkozásokra.
Egyik válaszlépésük a 12 európai ország által megkötött megállapodás a kínai árnyékflotta elleni fellépésre, és a nemzetközi tengeri jog eszközeit is igénybe veszik.
A NATO főtitkára, Mark Rutte megerősítette, hogy a NATO növeli katonai jelenlétét a Balti-tengeren, de részleteket nem árult el. A fokozott biztonsági intézkedések célja, hogy megelőzzék a további szabotázsakciókat és biztosítsák a Balti-tenger térségének kritikus infrastruktúrájának biztonságát.