Az Európai Parlament nem adhat teret az önbíráskodásnak és a politikai indíttatású brutális erőszaknak

Az európai demokrácia alapértékeit fenyegeti, ha teret kap az utcai erőszak legitimálása – hangsúlyozza a Fidesz–KDNP EP-képviselőcsoportja, amely szerint az Európai Parlament falain belül zajló események elfogadhatatlanok. A jobboldali képviselők levélben fordultak Roberta Metsolához, az EP elnökéhez, hogy lépjen fel az erőszakos nézetek ellen.

2024. 12. 21. 9:43
Ilaria Salis olasz aktivista
Ilaria Salis olasz aktivista Fotó: NurPhoto via AFP Forrás: NurPhoto via AFP/Alessandro Bremec/NurPhoto
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai demokrácia alapelvei kerültek veszélybe 2024. december 11-én, amikor az Európai Parlament falai között egy olyan rendezvényre került sor, amely az utcai erőszak legitimációját hangoztatta. Az eseményt Ilaria Salis EP-képviselő szervezte, akit Magyarországon brutális, politikai indíttatású támadások miatt vád alá helyeztek. 

A képviselő az EP mentelmi jogát kihasználva az ellene folyó büntetőeljárást politikai véleménye korlátozásaként igyekezett beállítani.

A rendezvény híre komoly visszhangot váltott ki. A Fidesz–KDNP EP-képviselőcsoportja a jobboldali frakciók támogatásával nyílt levélben szólította fel Roberta Metsola EP-elnököt, hogy biztosítsa: az Európai Parlament továbbra is a demokrácia védelmezője maradjon, és szigorúan lépjen fel minden erőszakot dicsőítő megnyilvánulással szemben.

Az Európai Parlament célja, hogy a demokratikus vélemények sokszínűségének teret adjon. Azonban a fizikai bántalmazás és az utcai erőszak semmilyen körülmények között nem illeszthető be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé. Az ilyen nézetek megjelenése az európai demokrácia alapelveinek lábbal tiprását jelenti

– áll a képviselők levelében.

Ilaria Salis ellen a magyar hatóságok vádat emeltek, miután 2023-ban több erőszakos támadásban való részvétellel vádolták meg. A támadások során ártatlan járókelőket bántalmaztak brutálisan viperával és kalapáccsal. Az áldozatok között magyar és külföldi állampolgárok is voltak, négyen súlyos sérüléseket szenvedtek. 

Salis mentelmi jogot szerzett, amikor 2024 júniusában európai parlamenti képviselővé választották, majd Olaszországba távozott. A magyar hatóságok azonnal kezdeményezték mentelmi jogának felfüggesztését, de az eljárás az EP illetékes bizottságában jelenleg is folyamatban van.

A Fidesz–KDNP képviselői hangsúlyozták, hogy az Európai Parlament nem válhat olyan események helyszínévé, amelyek az erőszak dicsőítését szolgálják. 

A brutalitás elfogadása súlyosan veszélyezteti az európai közösség alapvető értékeit.

A képviselőcsoport felhívása nem maradt magányos: 46 EP-képviselő – a Patrióták, Konzervatívok, Néppárt és Szuverenisták frakcióiból – csatlakozott a kezdeményezéshez, amely Roberta Metsola mielőbbi beavatkozását sürgeti az ügyben.

Borítókép: Ilaria Salis olasz aktivista (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.