A szíriai polgárháború 13 éve után Bassár el-Aszad elmenekült, a lázadók pedig Damaszkuszba vonultak. Ez a gyors változás történelmi lehetőséget, de jelentős kockázatokat is rejt magában. Antony Blinken külügyminiszter sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az ISIS ki akarja használni a kaotikus helyzetet, hogy újból megszilárdítsa pozícióit és menedéket hozzon létre magának.
Az USA légiereje vasárnap több tucat légicsapást mért az ISIS-célpontokra Szíria középső részén, éppen ezt a veszélyt ellensúlyozva.
Blinken elismerte, hogy a szíriai lázadók által felvázolt kormányzás ígéretes, de a tényleges cselekvés lesz a mérvadó. A rezsim bukása vereséget jelent Irán, a Hezbollah és Oroszország számára is, mivel támogatták Aszadot.
A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak számos érdeke fűződik Szíria stabilitásához. Ennek része Szíria széthullásának, a tömeges migráció és a terrorizmus exportjának megakadályozása. Emellett fontos, hogy a tömegpusztító fegyverek és azok komponensei ne kerüljenek rossz kezekbe.
Az ISIS 2014-ben hatalmas területeket foglalt el Szíriában és Irakban, létrehozva egy iszlám kalifátust.
A 2019-ben, Amerika vezette koalíciós hadművelet során sikerült kiűzni őket, de a jelenlegi helyzetben fennáll a veszély, hogy visszatérnek. Az Amerikai Egyesült Államok folytatja a katonai jelenlétét és a légicsapásokat, hogy megakadályozza az ISIS újjáéledését.
Borítókép: Antony Blinken amerikai külügyminiszter beszédet mond a Külügyminisztériumban (Fotó: AFP)