Békemisszió: Donald Trump visszatérésével egyértelműen új korszak kezdődött Európában és Észak-Amerikában is

Az erős jobboldali vezetők szoros együttműködésének hála a patrióták korának az ukrajnai fegyvernyugvás lehet a nyitánya – fogalmazott lapunknak Szánthó Miklós. Az Alapjogokért Központ főigazgatója Orbán Viktor békemissziójának jelentőségéről, és a Donald Trump beiktatásáig hátralévő időszak nehézségeiről is beszélt a Magyar Nemzetnek.

2024. 12. 11. 16:59
Hungarian Prime Minister Viktor Orban and US President-elect Donald Trump (Photo: MTI/Prime Minister's Press Office/Zoltan Fischer)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, Orbán Viktor miniszterelnök békemissziója részeként szerdán Vlagyimir Putyinnal tárgyalt. A miniszterelnök az elmúlt napokban találkozott Ferenc pápával, és a megválasztott amerikai elnökkel, Donald Trumppal is, csütörtökön pedig Ankarába utazik, ahol Recep Tayyip Erdogan török államfővel folytat majd megbeszélést

A miniszterelnök békemissziójának újabb állomásai kapcsán Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója arról beszélt lapunknak, hogy a Patrióták Európáért pártcsalád létrejöttével és jelentős megerősödésével, valamint Donald Trump visszatérésével egyértelműen új korszak kezdődött Európában és Észak-Amerikában is.

Két nagy választás – egy tanulság: világszerte többségbe kerültek a békepárti erők 

– fogalmazott, és hozzátette, tengeren innen és túl is egyre fokozódó békevágy tapasztalható az emberek körében. Mint mondta, 

Az erős jobboldali vezetők szoros együttműködésének hála, a patrióták korának az ukrajnai fegyvernyugvás lehet a nyitánya. 

A szakértő felhívta rá a figyelmet, hogy ahogy egyre közelebb kerülünk Donald Trump beiktatásához, egyre intenzívebb munkára van szükség annak érdekében, hogy a béke ígérete valósággá váljon – így a napokban láthatóan megkezdődött a magyar kormányfő békeküldetésének egy új, intenzívebb szakasza. 

„A patrióták kora egyben azt is jelenti, hogy a valós nemzeti érdek talaján álló, realista nyugati kormány- és államfők külpolitikája jóval erősebb ütőkártyákat helyez a Nyugat kezébe a keleti hatalmakkal szemben, mint az elmúlt szűk két évtizedben valaha. Ne legyen kétségünk afelől, hogy Trump elnök ezzel élni is fog” – tette hozzá Szánthó Miklós. 

_CZ_0112
Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója
(Fotó: Kurucz Árpád)

Kiemelte, Orbán Viktor békemissziója több szempontból is fontos. 

„Nem feledhetjük, hogy január 20-ig Joe Bidennek hívják az USA hivatalban lévő elnökét – és csak sejtjük, pontosan kik is rejtőzködnek az idős elnök háta mögött: az amerikai mélyállam, a brüsszeli csatlósok - és utóbbi integráns részeként sajnos a magyarországi baloldal, Brüsszel helyi ügynökével, Magyar Péterrel együtt. Az azonban látható, hogy vagy pénzügyi vagy ideológiai megfontolásokból nem a békét támogatják, hanem a háború elhúzódását. Tartanunk kell attól, hogy a beiktatásáig hátra lévő időben ezek az erők minden áron megkísérlik megnehezíteni Donald Trump dolgát. 

Sajnos a további eszkalációt sem lehet kizárni.

Ezért is fontos az, hogy a visszatérő amerikai elnök egy hiteles, jelentős nemzetközi tekintéllyel bíró, békepárti szövetségese – amilyen Orbán Viktor – a békefolyamatot tevőlegesen is napirenden tartsa” – emelte ki Szánthó Miklós.   

Kérdés, hogy a tárgyalások során közelednek-e egymáshoz a háborús felek álláspontjai. 

„Sajnos el kell fogadjuk: a hadviselő felek egészen az utolsó pillanatig alig fogják jelét adni annak, hogy az álláspontjaik közelednek egymáshoz. A harcias póz fenntartásához egészen a fegyverszünet aláírásának pillanatáig igen jelentős katonai érdek fűződik az agresszor Oroszország részéről is” – jegyezte meg Szánthó Miklós. Mint mondta, 

A diplomáciai folyamat látványosabb része az olyan országok és vezetők részvételével zajlik, akik nem keveredtek bele a konfliktusba, és egyértelműen hangot adtak békéltető szándékuknak. Orbán Viktor, Ferenc pápa, Donald Trump és Recep Tayyip Erdogan ilyen vezetők. Az ő egyeztetéseik jelzik azt, hogy körvonalazódhat egy megoldás. A tárgyalások jelen fázisában a kezdeményezés egyértelműen a magyar kormányfő kezében van, ő a tárgyalások legaktívabb szereplője, amellyel előkészítheti azt, hogy Trump beiktatása után megszülessen a béke.

Egyre többször felmerül, hogy Budapest otthont adhatna a tűzszüneti megállapodás aláírásának. Szánthó Miklós szerint azonban nem szabad ennyire előre szaladni. 

Fontosabb a mielőbbi tűzszünet, mint annak a helyszíne. Bár Magyarország talán az utolsó olyan európai uniós tagország, amely képes ellátni a hiteles közvetítő szerepét, a feleknek nincs égető szükségük arra, hogy európai országot válasszanak. Ha mégis így alakulna, az óriási diplomáciai siker lenne hazánk számára

– tette hozzá az Alapjogokért Központ főigazgatója. 

Borítókép: Orbán Viktor és Donald Trump (Forrás: Facebook/Orbán Viktor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.