Chido: Videókon az elmúlt 90 év legpusztítóbb ciklonja

Mayotte szigetét, Franciaország legszegényebb területét, szombaton letarolta a Chido ciklon. A történelmi erejű vihar legalább 14 ember életét követelte, és teljesen megsemmisítette a sziget sebezhető lakóházainak jelentős részét. Az állami mentőegységek folyamatosan érkeznek, miközben a helyiek továbbra is az alapvető ellátásért küzdenek.

2024. 12. 15. 9:44
A Dzaoudzi-Pamandzi Marcel Henry nemzetközi repülőtér irányítótornyában keletkezett károk, órákkal a Chido ciklon pusztítása után.
A Dzaoudzi-Pamandzi Marcel Henry nemzetközi repülőtér irányítótornyában keletkezett károk, órákkal a Chido ciklon pusztítása után. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Chido ciklon szombaton tombolt Mayotte szigetén, amely Franciaország legszegényebb területe az Indiai-óceánban. Az első, még nem végleges jelentések szerint a vihar legalább 14 ember életét követelte, és teljesen megsemmisítette az instabil lakóépületeket. A szélsőséges időjárás a helyi infrastruktúrában is súlyos károkat okozott, és több mint 15 ezer háztartást hagyott áram nélkül.

Műholdfelvételen a Chido ciklon Mayotte felett, Madagaszkártól nyugatra és Mozambiktól keletre.
Műholdfelvételen a Chido ciklon Mayotte felett, Madagaszkártól nyugatra és Mozambiktól keletre (Fotó: AFP)

A francia meteorológiai szolgálat szerint a ciklon 226 km/órás széllel söpört végig a szigeten, letépve a bádogtetőket és kidöntve a fákat. 

François-Xavier Bieuville, Mayotte prefektusa szerint Chido a „legpusztítóbb ciklon 1934 óta”. Az érintett területeken élő emberek közül sokan elvesztették mindenüket. A helyi hatóságok több mint hetven sürgősségi szálláshelyet nyitottak meg, ahol körülbelül százezer ember kereshetett menedéket.

A francia belügyminisztérium több hullámban küldött mentőegységeket és felszerelést Mayotte-ra. A segélycsapatok, köztük 1600 rendőr és tűzoltó, a területen dolgoznak az utak megtisztításán és az áldozatok mentésén. 

Az elsősegély-nyújtási munkálatok ellenére az ivóvíz- és élelmiszerhiány komoly aggodalomra ad okot.

Emmanuel Macron francia elnök megerősítette, hogy a kormány teljes mértékben támogatja Mayotte lakóit ebben a „drámai helyzetben”. Eközben az orvosi ellátás is súlyosan érintett; a helyi kórház jelentős károkat szenvedett.

Miután elhagyta Mayotte-ot, a ciklon Afrika keleti partjai felé tartott. 

Mozambik és Malawi északi részein több millió ember van veszélyben, miközben a hatóságok figyelmeztetnek az esetleges árvizekre és földcsuszamlásokra.

A klímaváltozás miatt egyre intenzívebb trópusi ciklonok hatalmas károkat okoznak a délkelet-afrikai régióban. A szakértők szerint a szélsőséges időjárási események gyakoribbá válása tovább súlyosbítja az amúgy is nehéz helyzetet az érintett országokban.

Borítókép: A Dzaoudzi-Pamandzi Marcel Henry nemzetközi repülőtér irányítótornyában keletkezett károk, órákkal a Chido ciklon pusztítása után (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.