A hivatásos cseh hadsereg állományának személyzeti problémáiról a közelmúltban Jana Cernochová védelmi miniszter, valamint Karel Rehka vezérkari főnök is nyilvánosan beszélt.
A kötelező katonai szolgálatot Csehországban 2004 végén szüntették meg.
Akkoriban a hadsereg hivatásos állománya 25 ezer fő körül volt, míg az aktív tartalékosok száma mintegy kétmilliót tett ki. Jelenleg a hadsereg összes tartalékosának, tehát a szükség esetén azonnal behívható hadköteles személyeknek a száma még meghaladja az egymillió főt, kétharmaduk azonban idősebb 45 évesnél. A tartalékosok száma az utóbbi időben elöregedés következtében évente átlagban negyvenezer fővel csökken – mutatott rá a vezérkari főnök.
A védelmi tárca kimutatásából kitűnik, hogy a cseh hadseregnek az év elején 27 826 katonája volt, az aktív tartalékosok száma pedig 4266 volt.
A nyilvános stratégiai tervek szerint 2030-ban a hadsereg hivatásos katonai állományának el kellene érnie a harmincezer főt, míg az aktív tartalékosoké a tízezer főt.
Karel Repka szerint azonban a nemzetközi helyzet változása következtében a jelenlegi körülmények között a cseh hadseregnek 2030-ban már mintegy 37 500 hivatásos katonára lenne szüksége, s növelni kellene a valamilyen katonai kiképzésen átesett aktív tartalékosok számát is.
A tábornok úgy véli: mihamarabb szükség van a hivatásos katonák és a tartalékosok javadalmazásának felülvizsgálatára, azaz magasabb fizetésekre, mert a hadsereg ma már nemigen versenyképes ezen a területen.
A hivatásos katonák és az aktív tartalékosok jövedelmének növelése nélkül a jövőben komoly problémáink lehetnek
– jelentette ki Karel Repka a közelmúltban a hadsereg parancsnoki értekezletén Prágában. A cseh állampolgárok jelenleg többféle módon kapcsolódhatnak be az ország védelmébe: lehetnek hivatásos katonák vagy aktív, tehát valamilyen módon kiképzett tartalékosok, önkéntesen részt vehetnek néhány hetes katonai gyakorlatokon, a legújabb lehetőség pedig az, hogy felvetetik magukat az önkéntes katonák jegyzékébe.