Ahogy arról lapunk is beszámolt Georgia felfüggesztette az Európai Unióval folytatott csatlakozási tárgyalásokat az EU által nem elégségesnek tartott demokratikus reformok miatt. A döntés heves tiltakozásokat váltott ki, ezrek vonultak Tbiliszi utcáira. A tüntetések erőszakos összecsapásokba torkolltak a rendőrséggel, könnygázzal és vízágyúkkal oszlatták a barikádokat építő tömeget. Több tucat embert letartóztattak.
Az Európai Bizottság kritikája a georgiai kormány demokratikus reformjaira irányult. Irakli Kobahidze miniszterelnök a zsarolás helyett a tiszteletet követelte az uniós bürokratáktól. Az EU georgiai nagykövete elítélte a rendőri erőszakot. Több uniós tisztviselő is felszólította a georgiai kormányt a polgári jogok tiszteletben tartására és a demokratikus reformok folytatására.
Horváth József, a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet igazgatója azonban a tüntetések mögötti koordinációra utal. Véleménye szerint az ellenzék nem fogadja el a választási eredményt, és a demokratikus folyamatok eredményeit megkérdőjelezve minden eszközt felhasznál a céljai elérésére.
Hasonlóságot vél felfedezni az amerikai politikai eseményekkel is. A szakértő nem tartja kizártnak, hogy a tbiliszi események mögött szervezett akció áll, hasonlóan a Majdanhoz és más „színes forradalmakhoz”, és aggodalmát fejezi ki a további eszkaláció veszélye miatt. A Soros György és Saul Alinsky nevével fémjelzett, alulról jövő mozgalmak módszerei is felmerülnek a történtek elemzése során.