Folytatódtak a tüntetések Georgiában, pirotechnikai eszközökkel támadtak a tüntetők a rendőrökre + videó

Georgia EU csatlakozási tárgyalásainak felfüggesztése után erőszakos tüntetések törtek ki Tbiliszi utcáin, amelyek feltűnő hasonlóságot mutatnak a korábbi „színes forradalmakhoz”, így például a Majdan eseményeihez. A szakértők kétségbe vonják a tüntetések spontaneitását.

2024. 12. 01. 10:06
Rendőrök közé dobtak tűzijátékot a tüntetők.
Rendőrök közé dobtak tűzijátékot a tüntetők. Fotó: AFP Forrás: afp
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy arról lapunk is beszámolt Georgia felfüggesztette az Európai Unióval folytatott csatlakozási tárgyalásokat az EU által nem elégségesnek tartott demokratikus reformok miatt. A döntés heves tiltakozásokat váltott ki, ezrek vonultak Tbiliszi utcáira. A tüntetések erőszakos összecsapásokba torkolltak a rendőrséggel, könnygázzal és vízágyúkkal oszlatták a barikádokat építő tömeget. Több tucat embert letartóztattak.

Az Európai Bizottság kritikája a georgiai kormány demokratikus reformjaira irányult. Irakli Kobahidze miniszterelnök a zsarolás helyett a tiszteletet követelte az uniós bürokratáktól. Az EU georgiai nagykövete elítélte a rendőri erőszakot. Több uniós tisztviselő is felszólította a georgiai kormányt a polgári jogok tiszteletben tartására és a demokratikus reformok folytatására.

Horváth József, a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet igazgatója azonban a tüntetések mögötti koordinációra utal. Véleménye szerint az ellenzék nem fogadja el a választási eredményt, és a demokratikus folyamatok eredményeit megkérdőjelezve minden eszközt felhasznál a céljai elérésére.

Hasonlóságot vél felfedezni az amerikai politikai eseményekkel is. A szakértő nem tartja kizártnak, hogy a tbiliszi események mögött szervezett akció áll, hasonlóan a Majdanhoz és más „színes forradalmakhoz”, és aggodalmát fejezi ki a további eszkaláció veszélye miatt. A Soros György és Saul Alinsky nevével fémjelzett, alulról jövő mozgalmak módszerei is felmerülnek a történtek elemzése során.

Majdan

A Majdan-forradalom (2013–2014) Ukrajnában zajlott, és azért robbant ki, mert az akkori elnök, Viktor Janukovics elutasította az EU közelségét. A tüntetések kezdetben békések voltak, de fokozatosan erőszakossá váltak a kormány erőszakos fellépése miatt. 

A tüntetők az EU-integrációt, a korrupció elleni fellépést és Janukovics eltávolítását követelték. Az eseményekben oroszbarát és Nyugat-párti erők is szerepet játszottak. Janukovics végül elmenekült, a kormány összeomlott. A Majdan-forradalom után Oroszország annektálta a Krím félszigetet, és háború kezdődött kelet-ukrajnában a szeparatisták és az ukrán hadsereg között. A forradalom jelentős geopolitikai hatással volt a régió biztonságára és az orosz–nyugati kapcsolatokra.

Borítókép: Rendőrök közé dobtak tűzijátékot a tüntetők (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.