Nem fontolgatja a Biden-kormányzat, hogy atomfegyvert adjon Ukrajnának – sietett cáfolni az ezzel kapcsolatos híreszteléseket Jake Sullivan, a leköszönő elnök nemzetbiztonsági tanácsadója.
A The New York Times a múlt hónapban arról számolt be, hogy néhány névtelen tisztviselő felvetette, Ukrajnának ismét nukleáris hatalomként kellene fellépnie az orosz megszállók elrettentésére, Sullivan azonban ragaszkodott hozzá, hogy ez a kérdés nincs napirenden.
Ezt nem fontolgatjuk. Nem
– fogalmazott Sullivan.
A Biden-kormányzat inkább a konvencionális katonai képességek növelésére összpontosít Ukrajnában, hogy hatékonyan védekezzenek az oroszokkal szemben – igyekezett hangsúlyozni a nemzetbiztonsági tanácsadó.
1994-ben, nem sokkal a Szovjetunió összeomlása után, Ukrajna aláírta a Budapesti memorandumot, vállalva, hogy lemond a területén lévő nukleáris fegyverekről – cserébe Oroszországtól, az Egyesült Államoktól és az Egyesült Királyságtól kapott biztonsági garanciákat.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök októberben arról beszélt, hogy Ukrajnának vagy ismét atomhatalommá kell válnia, vagy egy szövetség által kell biztosítani a biztonságát. Az utóbbi csak a NATO lehet – hangsúlyozta Zelenszkij.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök ígéretet tett arra, hogy gyorsan lezárja az orosz–ukrán háborút, és ennek érdekében egy különleges megbízottat is kinevezett Keith Kellogg személyében.
Borítókép: Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó (Fotó: AFP)