Két orosz tanker, a Volgoneft–212 és a Volgoneft–239 süllyedt el a Kercsi-szoros közelében december 15-én, miután a viharos időjárás következtében mindkét hajó kettétört. A két tanker összesen több mint nyolcezer tonna fűtőolajat szállított, amelynek jelentős része a tengerbe ömlött. A szivárgás következtében hatalmas olajfolt jelent meg a víz felszínén, amely komoly környezeti károkat okozhat.
Az orosz hatóságok szerint a Volgoneft–212 fedélzetén 13, míg a Volgoneft–239-en 14 fős legénység tartózkodott a baleset idején.
Az orosz vészhelyzeti minisztérium Mi–8-as helikoptert és a Mercury nevű mentőhajót küldte a helyszínre a személyzet kimentésére. A viharos időjárási körülmények azonban jelentősen nehezítik a mentési munkálatokat.
A beszámolók szerint a Volgoneft–212 4,3 ezer tonna olajat szállított, míg a másik tanker hasonló mennyiségű üzemanyagot hordozott.
Az orosz média szerint az öreg hajók szerkezeti átalakításai is hozzájárulhattak a katasztrófához. A Volgoneft–212 eredetileg hagyományos tankerként üzemelt, azonban az 1990-es években „folyami-tengeri” szabványokhoz igazították, amely során a hajó középső részét eltávolították, majd az elejét és hátulját összehegesztették. A viharos hullámok egy ilyen varratnál repesztették ketté a hajótestet.
A térségben nem először történik hasonló eset. A kercsi-szorosi viharos időjárás és az orosz hajóflotta technikai állapota miatt az elmúlt évtizedekben több tragikus baleset is történt.
A jelenlegi olajszennyezés mértéke aggodalomra ad okot, mivel komoly károkat okozhat az érintett tengeri élővilágban.
Az orosz hatóságok közlése szerint a mentési és kárelhárítási munkálatok folytatódnak, miközben a szennyezés pontos mértékét és a felelősség kérdését is vizsgálják.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)