Magyar siker és a nemzeti érdekek győzelme a schengeni övezet bővítése

Románia és Bulgária is csatlakozik a schengeni övezethez, véget vetve az évek óta húzódó politikai vitáknak és kettős mércéknek. A magyar EU-elnökség kiemelt szerepet játszott a döntés megszületésében, amely nemcsak az európai integrációt, hanem a magyar nemzeti érdekeket is szolgálja. „Ez a döntés nemcsak az európai integráció fontos lépése, hanem szimbolikusan is erősíti a határon túli magyar közösségek és Magyarország közötti kapcsolatokat” – nyilatkozta lapunknak Lajkó Fanni, az Alapjogokért Központ elemzője.

2024. 12. 12. 17:58
A schengeni övezet bővítéséről tartott budapesti sajtótájékoztató 2024. november 22-én
A schengeni övezet bővítéséről tartott budapesti sajtótájékoztató 2024. november 22-én Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történelmi döntés született a magyar EU-elnökség alatt: Románia és Bulgária 2025. január 1-jén belép a schengeni övezetbe. Az évek óta húzódó bővítési folyamat lezárása stratégiai, politikai és gazdasági szempontból is kiemelkedő jelentőségű az EU számára, különösen a határon túli magyar közösségeknek. 

A schengeni bővítés azt jelenti, hogy Románia és Bulgária lakói, vállalkozásai és diákjai szabadabban mozoghatnak az EU belső határai nélkül. A döntés gazdasági értelemben is mérföldkő: csökkenti a kereskedelmi akadályokat, egyszerűsíti a logisztikát, és lendületet ad a magyar–román gazdasági kapcsolatoknak. Lajkó Fanni szerint a döntés nem csupán technikai, hanem mélyebb jelentéssel is bír:

A schengeni tagság az uniós tagság egyik legfontosabb előnye, amely erősíti a tagállamok közötti bizalmat és integrációt. Ez egyértelmű üzenet arról, hogy a kettős mérce nem lehet akadály az EU jövője szempontjából.

Az elemző külön kiemelte a magyar nemzeti érdekek fontosságát is. A határ menti közösségek számára ez a döntés megkönnyíti a mindennapi életet. A családok, barátok kapcsolattartása akadálymentessé válik, miközben a gazdasági együttműködés új lendületet kap – mondta.

Románia és Bulgária már több mint egy évtizede teljesítette a schengeni feltételeket, mégis politikai érdekek és kettős mércék akadályozták csatlakozásukat. Ausztria a migrációs nyomásra, Hollandia pedig gazdasági érdekekre hivatkozva blokkolta a döntést.

Ausztria érvei a migrációról politikai nyomásgyakorlást tükröztek, miközben Hollandiában a konstancai kikötő potenciális versenytársa volt Rotterdamnak. Ezek a blokkoló tényezők azonban nem állják meg a helyüket, hiszen a schengeni bővítés az egész EU javát szolgálja

 – mutatott rá a szakértő.

A magyar EU–elnökség mindvégig támogatta a bővítést, és határozottan fellépett az érintett országok érdekében. 

Ez egyértelmű bizonyítéka annak, hogy Magyarország elkötelezett a régió stabilitása és az EU egysége mellett. A schengeni bővítés nemcsak a régió országainak sikerét, hanem a magyar külpolitika eredményességét is jelzi

– összegezte az elemző.

Borítókép: Románia miniszterelnök-helyettese és belügyminisztere, Cătălin Predoiu, az Európai Bizottság belügyi biztosa, Ylva Johansson, Magyarország belügyminisztere, Pintér Sándor, Ausztria belügyminisztere, Gerhard Karner, és Bulgária belügyminisztere, Atanasz Ilkov a schengeni övezet bővítéséről tartott budapesti sajtótájékoztatón, 2024. november 22-én (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.