A Gazprom és az ukrán Naftogaz között 2019. december 30-án aláírt, a szomszédos ország területén keresztül történő orosz gázszállítás megszervezéséről szóló megállapodás ma lejárt – írja a RIA Novosztyi. Ezzel véget ért az orosz gáz Ukrajnán keresztül történő tranzitja.
Az ukrán fél kifejezett elutasítása miatt a megállapodások meghosszabbítására vonatkozóan a Gazpromot megfosztották az Ukrajna területén keresztül történő tranzitgázszállítás technikai és jogi lehetőségétől
– hangsúlyozta az orosz vállalat.
Tavaly a Gazprom mintegy 15 milliárd köbméter üzemanyagot szállított ezen az útvonalon keresztül, ami az EU teljes fogyasztásának 4,5 százalékát tette ki. A múlt héten Volodimir Zelenszkij elutasította annak lehetőségét, hogy a tranzitmegállapodást akár harmadik országok vásárlásaival is meghosszabbítsák.
Az ellátás megszűnése esetén az európaiak számára az orosz vezetékes gáz egyetlen forrása a Balkán Áramlat marad, amely a Török Áramlatból kap üzemanyagot. Ez évente mintegy 14-15 milliárd köbméter gázt szállít Romániába, Görögországba, Észak-Macedóniába, Szerbiába, Bosznia-Hercegovinába és Magyarországra.
Az orosz gáztranzit megszűnése nyugtalanságot okoz Európában
Az új helyzet aggasztó, és felháborított több kelet-európai országot, köztük Szlovákiát, amely azzal fenyegetőzik, hogy megtorlásképpen megszakítja Ukrajna áramellátását.
Nem hiszem, hogy ezt megtennék
– mondta German Galuscsenko ukrán energiaügyi miniszter a Politicónak adott interjúban, azzal érvelve, hogy a lépés teljesen ellentétes lenne az uniós szabályokkal.
A történések hatására az európai gáz ára elérte a jelképes 50 eurós megawattóránkénti árat, ami több mint egy éve először fordult elő. Miközben a kontinens gázfüggősége az ukrajnai háború kitörése óta jelentősen csökkent, a kelet-európai államok továbbra is nagymértékben függnek Moszkvától, mutatott rá a BFMTV.
Ez az útvonal adja az Európának eladott orosz gáz csaknem egyharmadát
– magyarázza Phuc-Vinh Nguyen, a Jacques Delors Intézet Energia Központjának vezetője a BMFTV francia csatornán. A fennmaradó részt a Zörök Áramlat gázvezetéken és annak meghosszabbításán, a Balkán Áramlaton keresztül a Fekete-tenger alatt Bulgáriába, Szerbiába és Magyarországra szállítják, vagy cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítmányokkal juttatják el.
A helyzet Dnyeszter Menti Moldovai Köztársaságban a legkritikusabb
Az el nem ismert Dnyeszter Menti Moldovai Köztársaság területén a gázellátás hiánya miatt kikapcsolták a központi fűtést – közölte a Tirasteploenergo vállalat. A Tirasteploenergo közleményében azt írta, hogy a vállalat hőtermelő létesítményeinek gázellátása ideiglenes megszűnése miatt 2025. január 1-től 7:00 órától (moszkvai idő szerint 8:00 órától) leáll a lakosság, a költségvetési intézmények és szervezetek fűtési és melegvíz-ellátási célú hőenergia ellátása minden tulajdonformában – pontosította a társaság.A volt szovjet köztársaság szükségállapotot hirdetett, miután a Gazprommal folytatott tárgyalások megszakadtak. A Gazprom már az ukrajnai háború kitörése után leállította a szállítások nagy részét, és eddig csak az oroszbarát szeparatista Dnyeszteren túli régiót látta el. A kormány drasztikus intézkedéseket jelentett be az áramfogyasztás csökkentésére, a középületek világításának és a liftek használatának korlátozásával, és a hiányzó villamos energiát a szomszédos Romániától kívánja megvásárolni.
Az EU „felkészült”, Szlovákia felháborodott
Az Európai Unió viszont nem aggódik: az Ukrajnán keresztül évente áthaladó 14 milliárd köbméter gáz az összes gázimportjának csupán 5 százalékát teszi ki.
Az EU felkészült erre
– reagált a bizottság kedden az AFP-nek. Egy december közepén közzétett jelentésben Brüsszel úgy ítélte meg, hogy a gázszállítás leállításának hatása korlátozott.
Miután Ausztria decemberben úgy döntött, hogy felmondja a Gazprommal kötött hosszú távú szerződését, már csak Szlovákia érintett a gázszállítás megállapodásban. Amint arról korábban beszámoltunk, Robert Fico szlovák miniszterelnök az EU központi intézményeinek vezetőihez címzett nyílt levelében arra figyelmeztetett, hogy Volodimir Zelenszkij egyoldalú döntése az orosz gáz tranzitjának leállításáról sok tíz milliárd eurós veszteséget okoz az Európai Uniónak, ezért annak elfogadása helytelen.